Brak ofert w schowku do porównania.
-
-
-

Warmińsko-mazurskie

Warmińsko- mazurskie - województwo położone w w północno-wschodniej części kraju, w dorzeczu Wisły i nad Zalewem Wiślanym.

Siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Olsztyn. Poprzez obwód kaliningradzki graniczy z Rosją i w jednym punkcie także z Litwą.

Cechuje je jedna z najniższych gęstości zaludnienia w Polsce.

Tereny województwa mają charakter niziny, wypełniony jeziorami i lasami.
Duża część województwa zajmuje obszar Pojezierza Mazurskiego. Ze względu na ilość jezior (ponad 3000), warmińsko-mazurskie nazywane jest „Krainą Tysiąca Jezior”. Największe to Śniardwy i Mamry, najdłuższe – Jeziorak, najgłębsze jeziora to Wuksniki, Babięty Wielkie i Piłakno . Dodatkowo większość zbiorników wodnych w regionie połączona jest systemem kanałów zbudowanych głównie w XIX w.

Największym kompleksem leśnym jest Puszcza Piska, równie piękne i malownicze są także: Puszcza Borecka i Puszcza Nidzicka. Malownicze parki krajobrazowe np. Mazurski, Brodnicki, Pojezierza Iławskiego, zachęcają do aktywnego wypoczynku, rodzinnych spacerów, wypraw rowerowych i pieszych.

Największymi miastami województwa są Olsztyn, Elbląg i Ełk. Olsztyn jest głównym ośrodkiem przemysłu spożywczego, oponiarskiego i drzewnego oraz turystyki. Obok przemysłu funkcjonują ośrodki naukowe i instytucje kultury. Teatry, filharmonia, muzea, w tym Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku godne są uwagi podobnie jak Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku czy Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Obserwatorium astronomiczne w Olsztynie. Studentów przyciągają przede wszystkim Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie czy Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

Inwestycje

Newsletter

Bądź na bieżąco. Najnowsze informacje, nowe mieszkania, domy, lokale użytkowe co dwa tygodnie na Twojej skrzynce e-mail.

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.