Brak ofert w schowku do porównania.
-
-
-

Zachodniopomorskie

Zachodnio-pomorskie to województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód województwem w Polsce, graniczy z Niemcami.

To region przez który przepływa kilkadziesiąt rzek, w tym druga pod względem długości rzeka kraju: Odra, Rega, Parsęta, Ina i Płonia. Największym zbiornikiem wodnym jest rozległy akwen przymorski – Zalew Szczeciński. Między Zatoką Pomorską na północy a Zalewem Szczecińskim na południu znajduje się wyspa Wolin – największa wyspa oraz najwyższe wybrzeże klifowe w Polsce. Poza tym jest wiele jezior, z których największe to Dąbie, Miedwie, Jamno, Drawsko, Wielimie, Bukowo, Lubie, Myśliborskie, Pile, Płoń, Woświn, Kopań oraz Ińsko.

Poza rzekami i jeziorami mamy tu parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, puszcze, które wraz ze specyficznym ukształtowaniem terenu, położeniem nadmorskim i nadrzecznym tego województwa tworzą charakterystyczny zmienny i różnorodny klimat. Klimat nad morzem można określić jako umiarkowany ciepły morski, natomiast klimat w głębi lądu jako umiarkowany ciepły przejściowy.

Największą placówką oświatową województwa jest Uniwersytet Szczeciński, który swoją bazą edukacyjną co roku przyciąga rzesze studentów. Rozwój nowych osiedli, budownictwo mieszkaniowe zapewnia im możliwość pobytu i zapuszczenia tu korzeni na stałe, po zakończeniu studiów.

Województwo zachodniopomorskie słynie z wielu tradycyjnych produktów, np. pasztet z gęsi, paprykarz szczeciński, sielawa wędzona z Pojezierza Drawskiego, śledzie po szczecińsku, jeziorowy ogórek kiszony, ziemniak wyszoborski, pierniki szczecińskie, choszczeńska strucla z makiem, miód drahimski, miód pitny trójniak

Na Pomorzu Zachodnim kultywowane są tradycje związane z morzem, m.in. w formie imprez cyklicznych takich jak czerwcowe Dni Morza w Szczecinie. Turyści znajdą tu również wiele wartych uwagi zabytków- między innymi dwa obiekty uznane za pomnik historii: zespół katedralny w Kamieniu Pomorskim i zespół kościoła pw. NMP Królowej Świata oraz średniowieczne mury obronne miasta w Stargardzie. Urodą swoją zachwycą także średniowieczne kościoły, ratusze, późniejsza zabudowa mieszczańska, mury obronne z wieżami, basztami, bramami i fosami np. w Drawsku Pomorskim, Koszalinie, Pyrzycach. Tu także znajduje się piękna architektura uzdrowiskowa nawiązująca do wzorców szwajcarskich i południowoniemieckich. Piękne zamki zachodniopomorskie, których nie można pominąć, znajdują się w Szczecinie, Darłowie, w Białogardzie, Pęzinie, Swobnicy, Świdwinie. Równie piękne są także obiekty sakralne jak np. Katedra w Kamieniu Pomorskim czy zabytki techniki i przemysłu (młyny, wiatraki, elektrownie). Nie można też nie wspomnieć o latarniach morskich jak Latarnia Morska w Kołobrzegu, Świnoujściu, Niechorzu. Atrakcją turystyczną są także porty w Szczecinie, Darłowie i Kołobrzegu i liczne zabytki archeologiczne.

Inwestycje

Newsletter

Bądź na bieżąco. Najnowsze informacje, nowe mieszkania, domy, lokale użytkowe co dwa tygodnie na Twojej skrzynce e-mail.

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.