Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Co warto wiedzieć na temat kredytu hipotecznego zanim się go weźmie w banku?

29 września 2019

Jednym z najbardziej popularnych produktów bankowych jest kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny zaciągają osoby zainteresowane zakupem nieruchomości lub budową domu. Najczęściej takie kredyty spłaca się przez 30 lat. W jaki sposób odpowiednio przygotować się do zaciągnięcia kredytu? Jak zwiększyć swoje szanse na jego otrzymywanie? Poniżej sporo przydatnych informacji na ten temat.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny?

Ubieganie się o kredyt hipoteczny może być stosunkowo stresującym procesem. Dotyczy to szczególnie osób, które mają trudną sytuację zawodową i niskie zarobki. To właśnie wtedy może okazać się, że zdolność kredytowa jest na tyle niska, że otrzymanie kredytu na 30 lat nie będzie możliwe. Można jednak znacznie poprawić swoją sytuację, jeżeli odpowiednio wcześnie uzyska się umowę o pracę na czas nieokreślony, zorganizuje się dodatkowy zarobek, podejmując pracę dorywczą na stałe. Przed ubieganiem się o kredyt warto też rozliczyć wszystkie wcześniejsze zobowiązania finansowe w postaci kredytów i pożyczek. Dzięki temu można poprawić swoją zdolność kredytową.

Zmienna stopa procentowa i kredyt hipoteczny

Wysokość comiesięcznej raty kredytu hipotecznego może zmieniać się w zależności od stopy procentowej. Stopy procentowe są natomiast podawane przez Narodowy Bank Polski. Warto wybrać kredyt ze zmienną stopę procentową, bo już wiele razy w historii zdarzało się tak, że stopy były obniżone. Wtedy to można liczyć na mniejsze raty, które czasami spadają nawet o kilkaset złotych. Gdy podpisuje się umowę kredytową w banku, dobrze jest zatem wcześniej zapoznać się ze wszelkimi terminami, które pojawiają się w tym niezwykle ważnym dokumencie. Jest tam określona właśnie również stopa procentowa. Ta stopa procentowa jest aktualna na dany dzień podpisywania kredytu. Zmienna stopa procentowa oznacza, że w przypadku obniżenia lub podwyższenia stóp, bank również będzie naliczał ratę kredytu inaczej.

Opłaty za kredyt hipoteczny

Kiedy rozpoczęło się starania o kredyt hipoteczny, warto wiedzieć również o wszelkich dodatkowych opłatach związanych z tą procedurą. Mowa tutaj na przykład o marży, o ubezpieczeniu kredytu, bo to dodatkowe koszty, które trzeba będzie uiścić. Poza tym zakup mieszkania lub domu łączy się również z koniecznością odprowadzenia podatku od wzbogacenia się. Nie jest to już koszt bezpośrednio związany z kredytem, ale również może być sporym obciążeniem dla osób, które rozpoczynają nowe życie w nowym mieszkaniu. Niestety nie da się tego uniknąć.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dekoracje domu
Niezależność energetyczna jeszcze w tym roku
wiercić w betonie

Jesteś zainteresowany reklamą?

wiercić w betonie