Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Warunki techniczne, które musi spełniać każde pomieszczenie użytkowe

16 października 2019

W ustawodawstwie polskim jest konkretna różnica pomiędzy lokalami użytkowymi a mieszkalnymi. Pomieszczenia użytkowe muszą spełniać wiele wymogów technicznych, które są ściśle opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

Czym jest pomieszczenie użytkowe?

Jest to najczęściej część budynku, w skład której wchodzi jedno pomieszczenie lub kilka. Przestrzeń usługowa wydzielona jest osobnymi przegrodami budowlanymi. Pomieszczeniem użytkowym może być też odrębny budynek, który nie jest mieszkaniem, pomieszczeniem gospodarskim lub technicznym. Najczęściej pomieszczenia użytkowe to gabinety lekarskie, magazyny, lokale sklepowe, produkcyjne czy pomieszczenia biurowe.

Techniczne wymogi stawiane pomieszczeniom użytkowym

W zależności do jakich celów przeznaczone są dane lokale użytkowe, takie są ich wymogi techniczne. Przykładowo:
– w niektórych lokalach wysokość pomieszczeń powinna wynosić nie mniej niż 3 metry,
– w innych poziom podłogi powinien znajdować się 0,3 metra nad powierzchnią terenu urządzonego przed budynkiem,
– w jeszcze innych pomieszczeniach poziom podłóg powinien być przystosowany do poruszania się na wózkach osób niepełnosprawnych,
– a jeszcze inne wymogi dotyczą rozmiarów szerokości i wysokości drzwi.
W pomieszczeniach użytkowych bardzo rygorystycznie są określane wszelkie wymogi przeciwpożarowe. Również wymogi sanitarne, bezpieczeństwa i higieny pracy też są ściśle określone. Odpowiednie komisje sprawdzają dokładnie przystosowanie lokali użytkowych i dopuszczają je do użytku.

Najlepsze pomieszczenia użytkowe

Decydując się na zakup lub wynajem odpowiedniego lokalu użytkowego zawsze zwraca się uwagę na jego lokalizację. Dobra lokalizacja takiego lokalu to połowa sukcesu prowadzonej w nim działalności. Ponadto duże znaczenie ma też sam wygląd pomieszczenia użytkowego, dobrze jest gdy takie pomieszczenie jest widne, ma duże okna i z zasady jest pomieszczeniem użytkowym a nie przerobioną komórką lub piwnicą.
Dużym plusem jest też odpowiedni dojazd do danego lokalu i ilość miejsc parkingowych przy nim ulokowanych.

Kredyt na lokal usługowy

Pomieszczenia użytkowe można wynajmować lub kupić na własność. Deweloperzy załatwiają także odpowiednie kredyty na zakup takich pomieszczeń. Toteż decydując się na prowadzenie jakiejkolwiek działalności można od razu kupić sobie na kredyt dane pomieszczenie użytkowe.
Dodatkowo należy także wspomnieć, że opłaty podatkowe za nieruchomość w przypadku pomieszczeń użytkowych są znacznie wyższe niż w przypadku lokali mieszkalnych.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ciągnik rolniczy John Deere 6R
Pompy ciepła
adaptacja projektu

Jesteś zainteresowany reklamą?

adaptacja projektu