Pompy ciepła powietrze woda stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Są one dostępne praktycznie dla wszystkich budynków mieszkalnych. Montaż pomp jest prosty, a cena korzystna. Zastanawiasz się, w jakich miejscach mają zastosowanie? Dlaczego są tak chętnie kupowane? Wyjaśniamy!
- Pompy ciepła powietrze woda – co warto o nich wiedzieć?
- Co wpływa na coraz większą ilość montaży pomp ciepła?
- Pompa ciepła – w jakich miejscach ma zastosowanie?
Pompy ciepła powietrze woda do ogrzewania wykorzystują energię skumulowaną w powietrzu.
Pompy ciepła powietrze woda – co warto o nich wiedzieć?
Pompy ciepła powietrze woda swoją budową przypominają dobrze znane klimatyzatory typu split z tym, że jednostka wewnętrzna ma wymiennik wodny realizujący ogrzewanie i chłodzenie domu, wykorzystując tzw. podłogówkę albo tradycyjne grzejniki wraz z ciepłą wodą użytkową. Budowa agregatu zewnętrznego także różni się ze względu na zastosowane technologie pozwalające ogrzewać budynki nawet w przypadku wystąpienia skrajnych temperatur zewnętrznych bez wsparcia dodatkowych źródeł energii.
W warunkach ciśnienia normalnego temperatura wrzenia czynnika roboczego jest na poziomie kilkudziesięciu stopni poniżej 0 stopni Celsjusza. Dlatego pompy ciepła działają efektywnie nawet wtedy, gdy za oknem panuje bardzo niska temperatura nawet do –28 stopni Celsjusza. Daje to możliwość ogrzewania domu i wody do optymalnej temperatury nawet w zimie.
Zastanawiasz się, ile działa taka pompa? Jest to przeważnie ok. 100 tys. godzin. Biorąc pod uwagę fakt, że roczny czas pracy pompy ciepła to około 2–3 tys. godzin, okres działania pompy można oszacować na ok. 30 lat. Nowoczesne, wysokiej jakości pompy znajdziesz m.in. tutaj: problast.com.pl.
Pompy ciepła powietrze woda są doskonałą alternatywą dla pomp gruntowych. Są znacznie tańsze i zapewniają bezpieczne ogrzewanie całego domu oraz wody użytkowej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów ogrzewania domu, który jest zasilany innymi, konwencjonalnymi źródłami ciepła (np. kocioł na gaz albo węgiel).
Co wpływa na coraz większą ilość montaży pomp ciepła?
Liczba pomp ciepła w Polsce corocznie się podwaja. Zastanawiasz się, co wpływa na taki stan rzeczy? Najważniejsze zalety tego rozwiązania to:
- nie trzeba tworzyć kotłowni;
- rezygnacja z kominów spalinowych i wentylacyjnych (wpływa na obniżenie kosztów budowy domu);
- nie trzeba doprowadzać kosztowej instalacji gazowej do budynku;
- dzięki programom rządowym można uzyskać zwrot z inwestycji (nawet do 90%);
- pompy są zupełnie bezobsługowe;
- zajmują mało miejsca;
- długa żywotność;
- łatwość i szybkość montażu;
- dzięki ogrzewaniu budynku taką pompą nie ma ryzyka wybuchu, zaczadzenia albo pożaru;
- pomp nie słychać w budynkach (żeby usłyszeć jednostkę zewnętrzną, trzeba się zbliżyć na ok. 1–2 m);
- wielofunkcyjność – pompa może służyć do ogrzewania mieszkania, grzania wody użytkowej, a latem do chłodzenia pomieszczeń.
Pompa ciepła – w jakich miejscach ma zastosowanie?
Montaż pomp jest prosty i dostępny praktycznie dla każdego. Szczególnie warto je zamontować, gdy powierzchnia działki nie jest duża albo sposób jej zagospodarowania uniemożliwia wykonanie wymiennika gruntowego. Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła znajduje zastosowanie we wszystkich segmentach budownictwa. Najczęściej są to takie miejsca, jak:
- domy jedno- i wielorodzinne;
- hale produkcyjne;
- budynki użytkowe;
- kościoły;
- hotele;
- szkoły.
Pompa ciepła powietrze woda to doskonała alternatywa dla pomp gruntowych i inwestycja na przyszłość. Nic dziwnego, że coraz więcej osób w naszym kraju decyduje się na to efektywne rozwiązanie!