Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Jakie są opłaty za media co wchodzi w skład kosztów wynajęcia mieszkania?

23 września 2019

Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na kupno lub wynajęcie danego mieszkania? Takie pytanie zadaje sobie większość klientów biur nieruchomości. Wybór miejsca zamieszkania to zazwyczaj decyzja na długi okres czasu, nawet kilka lat. Warto podejmować ją rozsądnie i w oparciu o wszystkie dostępne wiadomości. Na przykład trzeba dowiedzieć się, jakie są opłaty za media co wchodzi w skład tych opłat.

Otoczenie, dzielnica i sąsiedzi wybranego mieszkania

Planując wynajęcie mieszkania, należy rozważyć kilka kwestii. Jednym z ważniejszych zagadnień jest wybór dzielnicy. Dobrze, jeśli byłby to rejon miasta niezbyt oddalony od pracy, czy szkół dla dzieci. Niestety, każda decyzja będzie miała swoje dobre i złe strony. Mieszkanie w centrum miasta oznacza zaoszczędzenie czasu na dojazdy i bliskość miejskich rozrywek, takich jak kina i restauracje. Jednak z drugiej strony, trzeba liczyć się z ciągłym ulicznym hałasem i brakiem zieleni.
Przed decyzją o kupnie lub wynajęciu mieszkania, dobrze jest porozmawiać z przyszłymi sąsiadami. Zapytać ich, jak im się mieszka w tej dzielnicy, gdzie robią zakupy i czy okolica należy do bezpiecznych.

Informacje na temat wysokości opłat za media

Kolejnym ważnym punktem są opłaty. Ich wysokość w dużym stopniu będzie zależała od wielkości mieszkania i jego odległości od centrum miasta. Jakie są opłaty za media co wchodzi w skład kosztów ponoszonych przez osoby wynajmujące mieszkanie?
Do podstawowych, należą opłaty za energię elektryczną oraz wodę. Zazwyczaj właściciel mieszkania spisuje dane z licznika i wodomierza na dzień wynajmu. Następnie, co miesiąc podaje wielkość zużycia i jaką kwotę należy zapłacić. Niekiedy osoba, od której jest wynajmowane mieszkanie, woli, aby płacić z góry określoną kwotę i w późniejszym terminie rozliczać nadwyżkę lub niedopłatę.
Do podstawowych opłat zalicza się też zużycie gazu i ogrzewanie w miesiącach jesienno-zimowych. W tym wypadku również właściciel mieszkania decyduje, w jakiej formie mają być one płacone. Często, zwłaszcza przy opłacie za ogrzewanie, właściciel uzależnia wysokość opłaty od ilości osób zamieszkujących nieruchomość. Jest to mało komfortowe dla osób, które zdecydowały się na wynajęcie, ponieważ nie mają wglądu do wysokości faktycznego zużycia ciepła.

Pozostałe, niestandardowe opłaty związane z wynajmem

Często wynajmując mieszkanie, można również wynająć miejsce parkingowe i opłacić telewizję kablową lub Internet. Dla wygody, takie opłaty można od razu wliczyć w czynsz. Zazwyczaj, nowi mieszkańcy, wolą jednak na własną rękę zorientować się w cenach na okolicznych parkingach i w firmach dostarczających szybki Internet.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zakup mieszkania
Czy warto inwestować w nieruchomości
mieszkanie w warszawie

Jesteś zainteresowany reklamą?

mieszkanie w warszawie