Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Czy warto inwestować w nieruchomości? Od czego zacząć?

30 marca 2023 Czy warto inwestować w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości to dla wielu osób zabezpieczenie środków finansowych przed stratą wartości oraz szansa na zyski, np. z odsprzedaży albo wynajmu. Czy teraz, gdy ceny mieszkań rosną, a kredyty są coraz droższe, warto inwestować w nieruchomości? Od czego zacząć? Podpowiadamy.

Czy warto inwestować w nieruchomości w 2023?

Według portalu Business Insider rynek nieruchomości przypomina „krajobraz po burzy”[1]. Dlaczego? Z powodu pandemii, wybuchu wojny w Ukrainie, ogromnej inflacji czy trudności w otrzymaniu kredytów hipotecznych (w 2022 r. zostało udzielonych zaledwie 125 tys. kredytów hipotecznych, najmniej od 20 lat!). Poza tym sami deweloperzy również zwolnili i oddali na rynek aż 30% mniej mieszkań niż w 2021. Nic dziwnego, że inwestowanie w nieruchomości może przerażać!

Jednak są również powody do (ostrożnego) optymizmu. Podwyżki stóp procentowych chwilowo wyhamowały, a branża deweloperska i osoby pragnące kupić mieszkanie z nadzieją czekają na wdrożenie rządowego programu „Pierwsze mieszkanie +”. Główne założenia programu to:

  • kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2%,
  • specjalne konto oszczędnościowe na cele mieszkaniowe.

Skorzystają z niego osoby do 45 r. ż., które do tej pory nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do takich lokali. Wysokość kredytu to maksymalnie 500 tys. zł, a dla małżeństw lub rodziców przynajmniej jednego dziecka – 600 tys. zł. Niezależnie od stanu gospodarki, potrzeby na polskim rynku mieszkaniowym są duże i niezaspokojone, dlatego w dalszym ciągu inwestowanie w pierwotny i wtórny rynek jak najbardziej ma sens – trzeba jednak podejść do sprawy z głową.

Od czego zacząć inwestowanie w nieruchomości? 5 kroków

Krok #1: Zadbaj o kapitał. Bez kapitału nie ma inwestycji. Jeśli nie masz wystarczających środków własnych (a zazwyczaj tak jest), możesz spróbować z kredytem inwestycyjnym. Pamiętaj jednak, że i tak będziesz potrzebować wkładu własnego. Oczywiście żeby inwestycja miała jakikolwiek sens, kwota, którą oddasz do banku, musi być mniejsza niż ta, którą uzyskasz ze sprzedaży lub najmu. W „koszty” inwestycji warto też wliczyć ryzyko i ocenić, na stratę jakich środków możesz sobie ewentualnie pozwolić.

Krok #2: Ustal strategię inwestycyjną. Chcesz inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym czy wtórnym (np. flipowanie)? Zamierzasz sprzedać nieruchomość z zyskiem czy postawić na wynajem krótko- lub długoterminowy? Kto będzie Twoją grupą docelową – klienci indywidualni czy biznesowi? Jeśli masz na oku jakąś nieruchomość, możliwe że znasz odpowiedzi przynajmniej na część z tych pytań. Jeśli jednak posiadasz jedynie środki do zainwestowania, warto skorzystać ze szkoleń albo warsztatów deweloperskich. Dzięki poradom ekspertów stworzysz optymalny dla siebie plan inwestowania. Specjaliści na pewno pomogą Ci też ocenić, czy upatrzona przez Ciebie nieruchomość ma potencjał.

Krok #3: Policz rentowność inwestycji i roczną stopę zwrotu. Roczna stopa zwrotu to roczny dochód netto podzielony przez wartość nieruchomości. M.in. dlatego dla mieszkań kupionych za gotówkę jest ona wyższa niż dla tych finansowanych z kredytów (od przychodu z inwestycji musisz odjąć np. odsetki czy prowizję bankową). Ogólnie rzecz ujmując, im wyższa roczna stopa zwrotu, tym bardziej opłacalna inwestycja. Na szkoleniach deweloperskich możesz otrzymać gotowe kalkulatory rentowności inwestycji, co znacznie przyspiesza wyliczenia.

Krok #4: Kup nieruchomość. To prawdopodobnie najprzyjemniejsza i najbardziej satysfakcjonująca część, ale przy zakupie nie kieruj się emocjami. Porównaj oferty, dokładnie oceń stan techniczny nieruchomości i skorzystaj z porad rzeczoznawczy oraz innych ekspertów.

Krok #5: Działaj z ustalonym planem inwestycyjnym. Gratulacje, właśnie zacząłeś inwestowanie w nieruchomości!

Czy przed rozpoczęciem inwestycji warto skorzystać ze szkolenia dla deweloperów?

Nawet jeśli nie planujesz zająć się deweloperką zawodowo (a może nawet tym bardziej!), przed pierwszą inwestycją warto skorzystać z warsztatów lub szkoleń deweloperskich. Dzięki temu na pewno masz dużo większe szanse, żeby mądrze zainwestować środki. A może na tyle spodoba Ci się inwestowanie w nieruchomości, że zwiążesz się z branżą deweloperską na dłużej? Nie zastanawiaj się dłużej jak zostać deweloperem – działaj!

Przypisy:

[1] https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/nieruchomosci/bedzie-taniej-czy-drozej-kilka-pytan-o-rynek-nieruchomosci-w-2023-roku/ned8x83. [dostęp online: 21.03.2023].

Źródła:

  1. https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/nieruchomosci/bedzie-taniej-czy-drozej-kilka-pytan-o-rynek-nieruchomosci-w-2023-roku/ned8x83. [dostęp online: 21.03.2023].
  2. https://mieszkanieplus.gov.pl/. [dostęp online: 21.03.2023].
  3. https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/pierwsze-mieszkanie. [dostęp online: 21.03.2023].

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zakup mieszkania
Czy warto inwestować w nieruchomości
mieszkanie w warszawie

Jesteś zainteresowany reklamą?

mieszkanie w warszawie