Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Zasady oświetlania małej łazienki – o czym należy pamiętać?

7 grudnia 2022 Zasady oświetlania małej łazienki

Urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Zazwyczaj nie ma tu okna, więc nie można liczyć na dostęp światła naturalnego. Do tego jest to pomieszczenie, w którym panuje najwyższym poziom wilgotności oraz koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę, dla zagwarantowania komfortu wychodzenia z wanny lub spod prysznica. Jak zatem oświetlić małą łazienkę?

Przypominamy, o czym należy pamiętać podczas wybierania lamp do łazienki. Sprawdzamy również, co będzie modne w nadchodzącym sezonie 2023. 

Przemyślana instalacja elektryczna

Połączenie wilgoci, wody i instalacji elektrycznej jest przede wszystkim bardzo niebezpieczne. Jednak w łazience, szczególnie tej niewielkiej, nie da się uniknąć bliskości gniazdek i kontaktów elektrycznych, włączników, a do tego wody. Jak temu zaradzić?

Najważniejsze jest przemyślenie, w jakich miejscach i ile gniazdek znajdzie się w łazience. Najlepiej zrobić to na etapie remontu czy zmiany aranżacji w łazience, aby od razu dokonać niezbędnych modyfikacji. Źródła prądu muszą się bowiem znaleźć w odpowiedniej odległości od źródeł wody. W przypadku umywalki jest to minimum 40 cm w pionie, zaś nie mniej niż 60 cm w poziomie, gdy chodzi o źródło dostępne w pobliżu wanny bądź kabiny prysznicowej. 

Oświetlenie główne musi się znajdować za to w odległości minimum 2 metrów od podłogi. Poza tym należy wybierać oprawy, które oferują parametr IP (informujący o odporności na wilgoć, zachlapania i drobne cząsteczki zanieczyszczeń) na poziomie minimum 44. Produkty oświetleniowe do łazienki, które spełniają te wymagania, można znaleźć na stronie https://azzardo.com.pl/

Warto również pomyśleć o tym, by gniazda były wyposażone w klapki ochronne. Są to tak zwane gniazda bryzgoszczelne, spełniające tę samą funkcję, co klasyczne odpowiedniki, za to właściwie zabezpieczone m.in. przed zachlapaniem. 

Podział na strefy

Nawet w malutkiej i niewymiarowej łazience należy dokonać podziału na strefy. Niezbędne jest oświetlenie główne, ale i źródła światła w strefie przeznaczonej do kąpieli i relaksu, a także w miejscu, w którym znajdą się umywalka i lustro. W tym ostatnim wykonujemy bowiem czynności pielęgnacyjne, więc potrzebujemy innego rodzaju oświetlenia. 

W strefie kąpieli, która wiąże się z relaksem, warto pomyśleć o oczkach wpustowych. Niewielkich, oferujących światło w wybranej barwie, nadających się do instalacji w strefie mokrej. Z kolei nad lustrem potrzebna jest skoncentrowana wiązka światła. Oświetlenie, które pozwala na dostrzeganie detali, nie powoduje przekłamania kolorów czy kształtów, a jednocześnie nie razi w oczy. 

Modne lampy w sezonie 2023

Jeśli w sezonie 2023 planujemy zmieniać oświetlenie w łazience, postawmy na ciekawe trendy. Do łazienki wybierzmy lampy o obłych kształtach lub druciane. Możemy postawić na metalowe kinkiety oraz naturalne barwy. Wśród trendów znalazło się miejsce na przydymione szkło, a także stylistykę art deco. Możliwości jest całkiem sporo! Połączmy trendy z podstawowymi zasadami oświetlenia, a nasza skromna łazienka zyska miano domowego SPA. 

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dekoracje domu
Niezależność energetyczna jeszcze w tym roku
wiercić w betonie

Jesteś zainteresowany reklamą?

wiercić w betonie