rynek-deweloperski.pl

strona o nieruchomościach, prawie i budownictwie

Zasady oświetlania małej łazienki
Poradniki

Zasady oświetlania małej łazienki – o czym należy pamiętać?

Urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Zazwyczaj nie ma tu okna, więc nie można liczyć na dostęp światła naturalnego. Do tego jest to pomieszczenie, w którym panuje najwyższym poziom wilgotności oraz koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę, dla zagwarantowania komfortu wychodzenia z wanny lub spod prysznica. Jak zatem oświetlić małą łazienkę?

Przypominamy, o czym należy pamiętać podczas wybierania lamp do łazienki. Sprawdzamy również, co będzie modne w nadchodzącym sezonie 2023. 

Przemyślana instalacja elektryczna

Połączenie wilgoci, wody i instalacji elektrycznej jest przede wszystkim bardzo niebezpieczne. Jednak w łazience, szczególnie tej niewielkiej, nie da się uniknąć bliskości gniazdek i kontaktów elektrycznych, włączników, a do tego wody. Jak temu zaradzić?

Najważniejsze jest przemyślenie, w jakich miejscach i ile gniazdek znajdzie się w łazience. Najlepiej zrobić to na etapie remontu czy zmiany aranżacji w łazience, aby od razu dokonać niezbędnych modyfikacji. Źródła prądu muszą się bowiem znaleźć w odpowiedniej odległości od źródeł wody. W przypadku umywalki jest to minimum 40 cm w pionie, zaś nie mniej niż 60 cm w poziomie, gdy chodzi o źródło dostępne w pobliżu wanny bądź kabiny prysznicowej. 

Oświetlenie główne musi się znajdować za to w odległości minimum 2 metrów od podłogi. Poza tym należy wybierać oprawy, które oferują parametr IP (informujący o odporności na wilgoć, zachlapania i drobne cząsteczki zanieczyszczeń) na poziomie minimum 44. Produkty oświetleniowe do łazienki, które spełniają te wymagania, można znaleźć na stronie https://azzardo.com.pl/

Warto również pomyśleć o tym, by gniazda były wyposażone w klapki ochronne. Są to tak zwane gniazda bryzgoszczelne, spełniające tę samą funkcję, co klasyczne odpowiedniki, za to właściwie zabezpieczone m.in. przed zachlapaniem. 

Podział na strefy

Nawet w malutkiej i niewymiarowej łazience należy dokonać podziału na strefy. Niezbędne jest oświetlenie główne, ale i źródła światła w strefie przeznaczonej do kąpieli i relaksu, a także w miejscu, w którym znajdą się umywalka i lustro. W tym ostatnim wykonujemy bowiem czynności pielęgnacyjne, więc potrzebujemy innego rodzaju oświetlenia. 

W strefie kąpieli, która wiąże się z relaksem, warto pomyśleć o oczkach wpustowych. Niewielkich, oferujących światło w wybranej barwie, nadających się do instalacji w strefie mokrej. Z kolei nad lustrem potrzebna jest skoncentrowana wiązka światła. Oświetlenie, które pozwala na dostrzeganie detali, nie powoduje przekłamania kolorów czy kształtów, a jednocześnie nie razi w oczy. 

Modne lampy w sezonie 2023

Jeśli w sezonie 2023 planujemy zmieniać oświetlenie w łazience, postawmy na ciekawe trendy. Do łazienki wybierzmy lampy o obłych kształtach lub druciane. Możemy postawić na metalowe kinkiety oraz naturalne barwy. Wśród trendów znalazło się miejsce na przydymione szkło, a także stylistykę art deco. Możliwości jest całkiem sporo! Połączmy trendy z podstawowymi zasadami oświetlenia, a nasza skromna łazienka zyska miano domowego SPA.