Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Wełna do ocieplenia jako ochrona przed ogniem

10 listopada 2023 Wełna do ocieplenia jako ochrona przed ogniem


Wśród wielu zalet wełny do ocieplania wymienia się najczęściej wysoki poziom termoizolacyjności oraz izolacji akustycznej. Niestety, często zapomina się o innym ważnym parametrze, a konkretnie o niepalności wełny. Sprawdźmy, jak ta właściwość ma się do rzeczywistości i jakie korzyści bezpośrednio z niej wynikają.

Wełna mineralna – co oznacza jej niepalność?

Klasyfikacja niepalności jest w opracowaniach naukowych podzielona na siedem klas. Podział ten wynika z norm przyjętych w Europie (A1-F). Zgodnie z nim wełna mineralna do ocieplania jest sklasyfikowana jako materiał niepalny A1. Co to oznacza w praktyce? Zgodnie z tym zapisem jest to materiał, który:

  • nie powoduje rozprzestrzeniania płomienia,

  • topi się w dopiero w temperaturze 1000 stopni Celsjusza,

  • zachowuje ognioszczelność przez 2 godziny.

To oznacza, że wełna do ocieplania może być z powodzeniem wykorzystana jako ważny element instalacji ogniotrwałej.

Temperatura, wełna, para wodna i dym – co warto wiedzieć?

Wysoka temperatura oddziałująca na wełnę ociepleniową nie powoduje wytwarzania dymu. To oznacza, że materiał ten jest całkowicie bezpieczny dla osób, które w razie pożaru przebywałyby w jego bezpośrednim otoczeniu. Dlaczego tak jest? Otóż wełna ma włóknistą strukturę, dzięki czemu proces spalania nie rozprzestrzenia się po całej powierzchni materiału. Z drugiej strony warto podkreślić, że wełna do ocieplenia jest paroprzepuszczalna. Wynika to ze wspomnianej struktury tworzywa, wewnątrz którego znajdują się wystarczająco duże pory, aby mogła przez nie przeniknąć para woda.

Jakie jeszcze właściwości ma wełna ociepleniowa?

Oprócz odporności na działanie ognia, wysokiej paroprzepuszczalności, a także izolacyjności termicznej oraz akustycznej, mineralna wełna do ocieplenia nie jest higroskopijna. Cecha ta ma bardzo istotne znaczenie w budownictwie, gdyż dzięki niej materiał nie wchłania wilgoci i tym samym nie traci swoich właściwości izolacyjnych. Poza tym warto dodać, że jej opór dyfuzyjny dla pary wodnej jest bardzo niski. Określa się go współczynnikiem µ, którego wartość w tym przypadku jest aż 40 – 60 razy mniejsza, niż w innych materiałach wykorzystywanych w systemach termoizolacyjnych. Dzięki tym właściwościom wełna do ocieplania sprawdzi się jako niezawodny system termoizolacyjny i wygłuszeniowy w domach, mieszkaniach oraz w budynkach użyteczności publicznej

Reasumując, wełna mineralna jest dobrze znanym izolatorem termicznym i akustycznym. Dzięki niej można stworzyć nie tylko skuteczną, ale i bezpieczną (ogniowo) barierę chroniącą przed hałasem i utratą ciepła.

Materiał zewnętrzny

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dekoracje domu
Niezależność energetyczna jeszcze w tym roku
wiercić w betonie

Jesteś zainteresowany reklamą?

wiercić w betonie