Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Wiśnia kosmata – ozdobny krzew owocowy, który dekoruje i smakuje

18 czerwca 2021 wiśnia kosmata

Wiśnia kosmata (Prunus tomentosa) jest ozdobnym krzewem owocowym, pochodzącym z północnych rejonów Azji. W Polsce jeszcze mało popularna, aczkolwiek od niedawna można zauważyć wzmożone zainteresowanie krzewem. Czy wiśnia kosmata jest gatunkiem wymagającym? Jakie warunki należy jej zapewnić, by odwdzięczyła się soczystymi i smacznymi owocami?

Jak wygląda wiśnia kosmata?

Wiśnia kosmata jest krzewem owocowym, który w warunkach naturalnych osiąga nawet 2 metry wysokości. Może przybierać formę krzewu, ale bez trudu wyprowadzisz z niej również niewysokie drzewko. W tym celu wystarczy wybrać jeden, główny pęd na przewodnik i zastosować odpowiednią podporę. 

Owoce wiśni kosmatej to małe, lekko owalne kuleczki w kolorze czerwonym (występuje również odmiana biała, jednak na chwilę obecną jest mniej popularna) z małą pestką w środku. Smakiem przypomina połączenie wiśni z czereśnią – jest nieco słodsza od wiśni, ale bardziej kwaśna niż czereśnia. Owoce na krótkich szypułkach „oblepiają” pędy niemal na całej ich długości. Ciekawostka, która jest ściśle związana z nazwą krzewu, to występowanie na owocach oraz pędach rośliny delikatnego meszku, stąd określenie ‘kosmata’.

Kwitnienie krzewu przypada na przełom marca i kwietnia. Białe kwiaty z różowym środkiem wyglądają uroczo i bardzo dekoracyjnie. Pierwsze owoce dojrzewają pod koniec czerwca lub na początku lipca. Z jednego krzewu uzyskamy ich nawet do 5 kg. Wisienka kosmata zaczyna kwitnąć i owocować już w drugim roku uprawy!

Uprawa i pielęgnacja wiśni kosmatej

Wiśnia kosmata powinna być uprawiana na stanowiskach słonecznych, ewentualnie lekko zacienionych. Najlepsze podłoże dla krzewu to gleba żyzna i dobrze przepuszczalna o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Jest tak tolerancyjna, że rośnie nawet na glebach suchych i piaszczystych, ale trzeba pamiętać, że im lepsza jakość podłoża, tym lepsze kwitnienie i owocowanie. Roślina nie lubi zbyt dużej ilości wody, dlatego podlewamy ją dopiero po delikatnym przeschnięciu podłoża.

Sadzenie krzewu, a co najważniejsze – również pielęgnacja bezpośrednio po nasadzeniu, nie wymaga od sadownika zbyt wielu czynności. Aby zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do wzrostu wystarczy odpowiednio przygotowany dołek o wymiarach ok. 60×60 cm, w którym należy umieścić mieszankę gleby z kompostem lub obornikiem. Można również dodać niewielką ilość nawozu mineralnego. Po wsadzeniu krzewu obficie podlewamy i… zapominamy o krzewie na ok. 4 lata. Jak to możliwe? Otóż wiśnia kosmatka jest gatunkiem, który nie wymaga ciągłej obserwacji, ani tym bardziej – skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy umiarkowane podlewanie, natomiast w kolejnych latach można ją delikatnie dokarmiać nawozem mineralnym, obornikiem lub kompostem.

Termin sadzenia wiśni kosmatki uwarunkowany jest rodzajem sadzonki. Te z odkrytymi korzeniami najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią, natomiast krzewy w doniczkach można sadzić niemal przez cały rok, z pominięciem mroźnych miesięcy zimowych. 

Wybierając sadzonkę, zwróć uwagę na jej wygląd. Przesuszone, z widocznymi uszkodzeniami będą miały mniejsze szanse na przyjęcie się w Twoim ogrodzie. Pamiętaj również, żeby sadzonki kupować od sprawdzonych i rzetelnych sprzedawców. W internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol znajdziesz wyłącznie zdrowe i silne sadzonki, co gwarantuje ich prawidłowy rozwój, dzięki czemu szybciej uzyskasz pierwsze owoce. Zobacz: http://florexpol.eu/krzewy-ozdobne/7380-wisnia-kosmata.html

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dekoracje domu
Niezależność energetyczna jeszcze w tym roku
wiercić w betonie

Jesteś zainteresowany reklamą?

wiercić w betonie