Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Dzisiaj po wielu zmianach użytkowanie wieczyste a własność to jedno i to samo

10 października 2019

Kiedyś użytkowanie wieczyste oznaczało postawienie nieruchomości na gruncie dzierżawionym od innego właściciela, którym najczęściej było miasto lub gmina.Dzisiaj pojęcie – użytkowania wieczystego zamieniło się w pojęcie – własność. Poprzez nowe prawa i nową ustawę, właściciele nieruchomości znajdujących się na terenach nie będących ich własnością mogą te tereny wykupić i to w preferencyjnych cenach.

Całkowita własność

Od stycznia 2019 roku użytkowanie wieczyste przekształciło się w prawo własności. Dzięki ustawie mieszkańcy zostali uwłaszczeni.i stali się pełnoprawnymi właścicielami gruntów, na których znajdują się ich domy czy mieszkania czy inne nieruchomości.
Temat użytkowanie wieczyste a własność został zrównany do jednego, w wyniku czego dzisiaj już nie ma takiego pojęcia jak – uzytkowanie wieczyste.

Do kogo skierowana jest ustawa?

Nowe prawo jest skierowane do:
– osób będących właścicielami jednorodzinnych domów, które umiejscowione były na gruntach oddanych w wieczyste użytkowanie,
– osób będących właścicielami domów wielorodzinnych, znajdujących się na gruntach oddanych do wieczystej dzierżawy,
– osób będących właścicielami lokali mieszkalnych i użytkowych znajdujących się w budynkach postawionych na gruntach oddanych do wieczystej dzierżawy,
– właścicieli lokali usługowych, postawionych na gruntach oddanych do wieczystej dzierżawy.

Nowe zasady starych opłat

Do końca, nie oznacza to, że właściciele nie będą już płacić żadnych opłat za tereny wcześniej dzierżawione a teraz będące ich własnością.
Opłaty nadal trzeba opłacać i to do końca marca każdego roku. Wysokość tych opłat ma być równa opłatom na dzień przekształcenia gruntów we własność. Dobrą wiadomością jest fakt, że te opłaty nie będą już podwyższane ani zmieniane. Zawsze będą takie same.
Aktualne opłaty to spłata kosztów z tytułu opłaty za przekształcenie gruntów. Oznacza to, ze do tej pory płaciliśmy za grunty przez 99 lat, teraz spłata kosztów rozłożona jest na 20 lat.

Zaświadczenia

Każdemu właścicielowi zostaną wydane zaświadczenia dotyczące przekształcenia gruntów jak i dane te zostaną wpisane do ksiąg wieczystych. Ustawa skierowana jest do blisko 51 % mieszkańców, którzy mieli swoje mieszkania i domy usytuowane na gruntach dzierżawionych. Ponadto dotyczy też ona właścicieli garaży, miejsc parkingowych i postojowych oraz różnego rodzaju lokali usługowych i handlowych.
W polskim prawie już nie ma użytkowania wieczystego jest tylko własność. Każdy właściciel, każdego lokalu jest właścicielem nieruchomości i gruntu, na której się ona znajduje.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zakup mieszkania
Czy warto inwestować w nieruchomości
mieszkanie w warszawie

Jesteś zainteresowany reklamą?

mieszkanie w warszawie