rynek-deweloperski.pl

strona o nieruchomościach, prawie i budownictwie

Rolety zewnętrzne
Poradniki

Rolety zewnętrzne – jakie wybrać?

Szukasz rolet, które będą nie tylko osłoną okienną, ale i zapewnią izolację termiczną i dodatkowe bezpieczeństwo? W takim razie postaw na rolety zewnętrzne. Obecnie cieszą się one coraz większą popularnością. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ żadne inne nie dorównują im funkcjonalnością. Zobacz, jak wybrać idealne rolety na wymiar do domu. 

Rolety zewnętrzne — dlaczego warto? Największe zalety 

Zastanawiasz się, czy rolety zewnętrzne to dobre rozwiązanie? W takim razie, zanim zobaczysz, jak wybrać odpowiedni ich model, koniecznie zapoznaj się z korzyściami, jakie zapewniają takie rolety. Nie ma wątpliwości, że jest to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne. 

Jednym z największych atutów rolet zewnętrznych jest to, że pozwalają na całkowite zaciemnienie wnętrz. I choć na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań obiecujących podobny efekt, to właściwie jedynie rolety zamontowane na zewnątrz, umożliwiają zupełne odcięcie od światła. Oczywiście nie oznacza to, że zasłonięcie rolety jest równoznaczne z ciemnością. Stopniem zacienienia można oczywiście dowolnie sterować, dzięki specjalnym otworom, które umożliwiają przepuszczanie światła. 

Szczelność rolet zewnętrznych dotyczy nie tylko kwestii wizualnych, ale i termicznych. Takie rolety skutecznie chronią bowiem przed stratami ciepła, co zimą może okazać się zbawienne. Latem zaś roleta taka nie pozwala na nagrzanie domu, dzięki czemu można stale utrzymywać chłodną, komfortową temperaturę. 

Roleta zewnętrza ma też właściwość izolacji akustycznej. Skutecznie tłumi i ogranicza hałas. Jest więc doskonałą opcją do domów oraz mieszkań położonych przy drodze, czy też w mieście. 

Ostatnią, ale jednocześnie jedną z najważniejszych zalet rolet zewnętrznych jest to, że zapewniają one ochronę. Jest to dodatkowe zabezpieczenie domu lub mieszkania, które tworzy skuteczną barierę dla ewentualnych nieproszonych gości. Montując taką roletę, znacznie zmniejszysz prawdopodobieństwo włamania, a to może okazać się niezwykle korzystne, szczególnie jeśli często nie ma Cię w domu. 

Rolety zewnętrzne — rodzaje

W sklepach z roletami zewnętrznymi znajdziesz różne ich rodzaje. Wśród nich dostępne są różne ich typy, które cechują się odmiennym typem montażu, sterowaniem, estetyką, czy budową. Jeśli planujesz założenie rolet we własnym domu, koniecznie w pierwszej kolejności ustal, jaki ich rodzaj sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Dopiero na tej podstawie będziesz mógł wybrać inne parametry produktu. Poniżej znajdziesz popularne rozwiązania, które różnią się między sobą między innymi ulokowaniem skrzyni roletowej. 

Rolety natynkowe

Rolety zewnętrze natynkowe to doskonałe rozwiązanie, które zastosować można zarówno na nowo powstałych, jak i istniejących już budynkach. Ze wszystkich dostępnych typów, te są najmniej inwazyjne w montażu. Jak sama nazwa wskazuje, zakłada się je bowiem bezpośrednio na elewacji oraz na ramach okiennych. Dzięki temu ich montaż nie ingeruje w stan budynku i nie wymaga kłucia. Warto mieć jednak na uwadze, że oczywiście w takim przypadku skrzynka z roletą będzie widoczna. 

Rolety podtynkowe 

Rolety zewnętrzne podtynkowe cechują się niezwykłą estetyką. Są zabudowane, dzięki czemu pozostają niewidoczne i nie wpływają na wygląd całej elewacji. Takie chowane rolety najczęściej montuje się na etapie budowy, ponieważ w takich okolicznościach można wykorzystać je z dużą efektywnością. Oczywiście istnieje możliwość założenia ich także w istniejących obiektach, jednak tu należy mieć na uwadze, że montaż jest wtedy dość skomplikowany i inwazyjny. 

Rolety antywłamaniowe

Chociaż właściwie wszystkie rolety zewnętrzne tworzą skuteczną barierę dla potencjalnych włamywaczy, to jednak na rynku dostępny jest też odrębny typ, czyli profesjonalne rolety antywłamaniowe. Są one uzbrojone w specjalne systemy, które tworzą efektywne zabezpieczenie. Są bardziej wytrzymałe niż klasyczne modele, dzięki czemu wykazują odporność nawet na inferencje mechaniczne z użyciem narzędzi. Świetnie sprawdzą się szczególnie w domach jednorodzinnych.

Na co zwrócić uwagę wybierając rolety zewnętrzne?

Gdy zdecydujesz już, jaki rodzaj rolet zewnętrznych najlepiej sprawdzi się w Twoim domu, czeka Cię jeszcze wybór konkretnego modelu. To niełatwe zadanie, ponieważ możliwości masz naprawdę wiele. Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, są oczywiście wymiary. Zasłona zewnętrzna musi być idealnie dopasowana do rozmiaru Twoich okien, dlatego też w sklepach dostępne są właściwie jedynie rolety zewnętrzne na wymiar. Podczas zamawiania konkretnego modelu w cenę wliczona jest także usługa wykonania koniecznych pomiarów. Tutaj nie wystarczą bowiem miary samych okien. 

Wybierając rolety na wymiar, koniecznie zastanów się, nad sposobem ich sterowania. To może mieć ogromny wpływ na wygodę korzystania z nich w przyszłości. Producenci oferują dwa rodzaje rolet — sterowane ręcznie i elektrycznie. Te pierwsze otwiera się i zamyka w sposób manualny, przy pomocy specjalnego uchwytu. Ich dużą zaletą jest niższa cena oraz bezawaryjność. Jeśli chodzi jednak o komfort, łatwość i szybkość obsługi rolet, to bez wątpienia wygrywają tu te wyposażone w zdalne sterowanie.