Coraz częściej stawiamy na odnawialne źródła energii i nowoczesne źródła ogrzewania. Zastanawiając się nad wyborem źródła ciepła w naszym domu bierzemy pod uwagę czynniki takie jak: komfort, czystość, bezobsługowość, niskie koszty eksploatacji, niska awaryjność. Naszą uwagę wtedy powinna przyciągnąć pompa ciepła, która spełnia powyższe warunki, a dodatkowo jest rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić. Budując dom nie musimy myśleć o kominie czy kotłowni, na które wydalibyśmy kilka tysięcy złotych. Zatem czym jest to tajemnicze urządzenie przypominające lodówkę ?
Co to jest pompa ciepła?
Zbudowana jest z elementów takich jak sprężarka, parownik, skraplacz i zawór rozprężny, a jej działanie możemy określić jako proces odwróconej lodówki. Najprościej rzecz ujmując energia pobrana z dolnego źródła energii wykorzystywana jest do podgrzania wody w górnym źródle, kluczową rolą w całym procesie odgrywa czynnik roboczy, który znajduje się w szczelnym układzie urządzenia. Parownik to element odpowiedzialny za pobieranie ciepła z dolnego źródła energii – najczęściej jest nim powietrze, choć można wykorzystać jeszczę wode albo glikol. Następnie czynnik transportowany jest do sprężarki gdzie następuje podniesienie jego ciśnienia i temperatury. Zabieg ten powoduje, iż czynnik zmienia stan skupienia na gazowy i zostaje odebrany przez skraplacz, a konsekwencją jego pracy jest skroplenie czynnika. Zostaje on przetransportowany do zaworu rozprężnego, a później wraca do parownika. Energia cieplna zostaje oddana do górnego źródła a czynnik krąży w instalacji w sposób ciągły zużywając przy tym niewielką ilość energii elektrycznej.
Dlaczego warto?
- niższe koszty budowy domu – wybierając pompę ciepła nie musimy budować komina, kotłowni oraz magazynu na opał,
- brak potrzeby poszukiwania paliwa o określonej jakości w przystępnej cenie, które będzie wykorzystane do uzyskania ciepła,
- jest to urządzenie prawie bezobsługowe – musimy tylko odpowiednio ustawić regulator i dostosować instalację do własnych potrzeb,
- w porównaniu z źródłem ciepła jakim jest piec na olej opałowy bądź gaz płynny oferuje szybszy zwrot nakładów inwestycyjnych,
- ekologiczne źródło energii przyjazne środowisku – mimo, że zasilana jest energią elektryczną, to aby wytworzyć 1kW ciepła trzeba spalić mniej węgla, niż wytworzenie 1kW ciepła w piecu na paliwo stałe.
Dodatkowo skoro urządzenie zasilane jest energią elektryczna, możemy założyć instalację fotowoltaiczną, która będzie zasilać nasze ogrzewanie i będzie ono niemal darmowe!
Gdzie sprawdzi się pompa ciepła?
Generalnie urządzenie może być wykorzystywane wszędzie. Przy projektowaniu nowego domu warto postawić na połączenie pompy ciepła wraz z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami niskotemperaturowymi. Jednak urządzenie sprawdzi się również w modernizowanych budynkach w których ściany zewnętrzne zostały ocieplone, a stolarka okienna i drzwiowa została wymieniona, co spowodowało mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Dzięki czemu możemy zasilić istniejącą instalację wodą o temperaturze np. 55︒C bez konieczności wymiany grzejników.