Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Co nowego przyniesie rozliczenie podatku PIT 2023?

11 października 2022 rozliczenie podatku PIT 2023

Obowiązkowe rozliczenia podatku PIT-37 co roku budzi szereg wątpliwości i pytań, na które czasem ciężko znaleźć odpowiedź nawet w samych przepisach. Wraz z nadejściem Polskiego Ładu wersji 2.0 w życie od przyszłego roku również miało wejść wiele innowacji. Według rządzących, na zmianach w wypełnianiu PIT-37 online zyskać mieli sami podatnicy. Czy tak się faktycznie stało i jakich zmian trzeba się spodziewać w tej kwestii wraz z nadejściem nowego roku?

Zmiany w PIT-37 od nowego roku

Wprowadzone zmiany przy okazji wdrożenia Polskiego Ładu dotknęły również kwestii rozliczania PIT-37 2023 będzie rokiem, w którym podatnicy muszą szykować się na drobne zmiany. Rząd zapewnia, że będą to zmiany na lepsze, mające na celu zwiększyć kwotę zwrotu z podatku.

Wśród wszystkich zmian w oczy rzuca się przede wszystkim zmniejszenie wysokości samego podatku PIT. Obecnie jest to17%, po zmianach ma on osiągnąć poziom 12%. Co ciekawe, chociaż zapowiedziane wprowadzenie pomniejszonego podatku ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022, to w deklaracji PIT-37 2023 podatnik w ten sam sposób zobowiązany będzie rozliczyć cały poprzedni rok 2022, czyli będzie to ustawa działająca wstecz i dotycząca absolutnie wszystkich przychodów, jakie zostały uzyskane za dwanaście poprzednich miesięcy. Zmianą jest też wprowadzenie kwoty pomniejszającej podatek dochodowy o 1/12.

Program PITax.pl podpowie, jakie ulgi Ci się należą

Co oznaczają dla podatników wprowadzone zmiany?

Według specjalistów, osoby, których miesięczne pensje opiewają na kwoty wyższe, niż 8 500 złotych i które dotychczas musiały sporo dopłacać po rozliczeniu PIT-37, rozliczając w przyszłym roku rok 2022, mają odczuć znaczącą ulgę, jeśli chodzi o wysokość tych dopłat. Zmieni się również sytuacja mniej zarabiających osób, szczególnie tych, które korzystają z tak zwanej ulgi dla klasy średniej. W praktyce wysokość nadpłaty, jaka została zrobiona w pierwszym półroczu, ma zostać zwrócona właśnie w rozliczeniu. Urząd skarbowy ma na to czas do 30 kwietnia 2023 roku. Przy założeniu, że rozliczeniu z niższym podatkiem będzie podlegać cały rok, a nie jedynie półrocze, podatnicy powinni zyskać na tych zmianach około 5% zapłaconej kwoty.

PIT-37 w przypadku samotnych rodziców i ich dzieci

Rodzice samotnie wychowujący swoje dzieci będą mieli możliwość rozliczyć się za pomocą PIT-37 formularza ze swoimi dziećmi. Sposób na wypełnienie jednego wspólnego rozliczenia ze swoim dzieckiem ma zastąpić obowiązującą od 1 stycznia 2022 roku ulgę wynoszącą 1 500 zł. Zmiany na lepsze mają dotyczyć również zarobków samych dzieci – dotychczas nie mogły przekraczać kwoty 3 089 złotych, aby nie wpłynąć na preferencje podatkowe rodzica. Istotną zmianą jest też niewliczanie do dochodów renty małoletnich. Generalnie mają być traktowane jako odrębna jednostka podatkowa i jako takiej nawet we wspólnym rozliczeniu formularza PIT 37 ma być traktowane.

Jakie ulgi będą przysługiwać w rozliczeniu PIT 37 2023?

W każdym druku PIT 37 można podczas przyszłego rozliczania bieżącego roku uwzględnić kilka konkretnych ulg podatkowych. Wypełniając przygotowaną wersję PIT 37 do druku można zdecydować się na „ulgę 4+”, dedykowaną rodzin z czwórką lub większą ilością potomstwa. Ulga dotyczy zwolnienia z podatku dochodowego, jeśli przychód nie przekroczy 85 528 złotych.

Wśród częściej wybieranych ulg należy wymienić też ulgę na zakup i renowację obiektów zabytkowych. Co więcej, nie jest związana jedynie z prowadzeniem własnego biznesu, dlatego ulga ta będzie się przewijać również przez inne rozliczenia, m.in. PIT-36, PIT-36 oraz PIT-28.

Innymi ulgami podatkowymi, z jakich można skorzystać w przyszłym roku, to ulga na ekspansję, robotyzację, sponsoringowa, produkcyjna, na lokowanie środków oraz na inwestowanie, na powrót rezydencji podatkowej do Polski oraz na pomniejsze kwestie, jak ulga dotycząca składek na związki zawodowe czy na terminal płatniczy.

Materiał zewnętrzny

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dekoracje domu
Niezależność energetyczna jeszcze w tym roku
wiercić w betonie

Jesteś zainteresowany reklamą?

wiercić w betonie