Jeszcze dekadę temu organizowanie centralnego systemu ogrzewania domowego w oparciu o energię elektryczną wydawało się finansową pułapką. Dziś już na szczęście tak nie jest. Mamy dostęp do nowoczesnej technologii, która spowodowała, że straty zasobów przy wykorzystaniu energii elektrycznej do ogrzewania nawet dużego domu są minimalne. Warunkiem jest jednak postawienie na odpowiedni sprzęt. Poniżej podpowiadamy, jaki.
Wybieramy energooszczędny i wydajny kocioł elektryczny do centralnego systemu ogrzewania
Podstawą jest dobrej jakości kocioł elektryczny. Szczególnie polecane są kotły elektryczne akumulacyjne, które pobierają prąd w określonym przez nas czasie (np. w czasie obowiązywania tańszej taryfy nocnej u naszego dostawcy prądu). Skumulowaną tańszą energię, urządzenie uwalnia w trakcie doby, zgodnie z zapotrzebowaniem na ogrzewanie w poszczególnych pomieszczeniach. O ile w domach zainstalujemy dobrej jakości czujniki temperatury, działanie pieca może zostać przez nas ściśle wysterowane z dokładnością działania co do godziny.
Zalety centralnego ogrzewania opartego o elektryczne kotły
Stawiając na ogrzewanie elektryczne, wybieramy przede wszystkim komfort. Piec elektryczny wystarczy podłączyć do centralnego systemu ogrzewania i dostarczyć mu źródło prądu ze zwykłego gniazdka. Aby piec elektryczny działał, wystarczy mu kawałek przestrzeni, zorganizowanej nawet w łazience. Niepotrzebne jest budowanie specjalnej piwnicy na opał, ani wygospodarowywanie oddzielnego, wentylowanego pomieszczenia, tak jak bywa w przypadku kotłów na paliwa stałe. Kotły elektryczne można podłączyć zarówno do nowych grzejników konwektorowych i do świeżo kładzionego ogrzewania podłogowego, jak i do starego systemu grzewczego, opartego o grzejniki na wodę.
Ogrzewanie elektryczne połączone z przydomowymi systemami fotowoltaicznymi
Kocioł elektryczny C.O. jest też bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują pozyskiwać energię elektryczną z fotowoltaiki. Skumulowana w ten sposób elektryczność może zostać wykorzystana nie tylko do napędzania pracy elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, ale także do dogrzewania wody użytkowej, jak i do ogrzewania pomieszczeń. Połączenie fotowoltaiki z ogrzewaniem elektrycznym jest najprostszą drogą do oszczędności, wspierania proekologicznych rozwiązań oraz do pozbawienia się problemu generowania spalin w naszym bezpośrednim otoczeniu.
Jak wybrać najlepszy kocioł elektryczny?
Najlepszy kocioł elektryczny CO to taki kocioł, który jest dostosowany do naszych potrzeb i możliwości. Przeglądając oferty producentów należy sprawdzić, jaka jest moc kotła oraz ile grzałek ma wbudowanych konkretne urządzenie. Im więcej grzałek, tym większa elastyczność w programowaniu urządzenia. Dodatkowo, istotne jest to, jak bardzo kocioł jest „sterowalny”, czyli na ile reguluje swoją pracę pod wpływem temperatury panującej na zewnątrz domu i w środku pomieszczeń. Rozbudowana automatyka kotła elektrycznego może być uciążliwa, gdy samodzielnie docieramy do najlepszego sposobu działania urządzenia metodą prób i błędów. Jeśli jednak już opanujemy sztukę dostrajania kotła do naszego domu, uzyskamy duże oszczędności.