rynek-deweloperski.pl

strona o nieruchomościach, prawie i budownictwie

Faktoring
Poradniki

Faktoring sposobem na odroczone terminy płatnicze

Klienci lubią korzystać z faktur z odroczonymi terminami płatności. Co więcej, niektórzy nawet uzależniają podjęcie współpracy z dostawcami od tego, czy tamci są skłonni wystawić dokument z odległym terminem płatności. Często takie podejście wynika z tego, że sami kontrahenci mają zobowiązania, których nie są w stanie w danym momencie pokryć, ponieważ czekają na spłatę należności od swoich dłużników. Ofiarami zatorów płatniczych padają przedsiębiorcy w każdej branży, a błędne koło opóźnionych płatności toczyć się może w nieskończoność – przynajmniej dopóki ktoś lub coś go nie przerwie. Tym czymś może być faktoring online.

W jaki sposób faktoring pomaga radzić sobie z odroczonymi terminami płatności?

Faktoring jest usługą, która pozwala przedsiębiorcom szybciej uzyskać dostęp do środków, które należą im się z tytułu wystawionych faktur – tak w najkrótszy sposób można odpowiedzieć na pytanie zadane w nagłówku. Jak to się dzieje?

Gdy przedsiębiorca wystawia fakturę z – załóżmy – 60-dniowym terminem płatności, musi liczyć się z tym, że kontrahent zechce uregulować należność raczej bliżej dnia, w którym upływa termin płatności. Dobrze przygotowany przedsiębiorca weźmie też pod uwagę scenariusz, w którym klient spóźnia się z zapłatą i to nie o kilka dni, a na przykład o kilka tygodni. Jeżeli taka sytuacja jest jednostkowa, raczej nie ma się czym przejmować (chyba, że ta konkretna faktura odpowiada za sporą część obrotów firmy w danym okresie). Problem zaczyna się, gdy wystawiamy faktury z odroczonym terminem płatności regularnie. 

System podatkowy w Polsce wymaga od przedsiębiorców odprowadzania podatków za miesiąc lub kwartał, w którym wystawili faktury, a nie ten, w którym otrzymali płatność. Oznacza to, że jeśli kilkoro kontrahentów będzie zwlekać z płatnościami za faktury wystawione w tym samym miesiącu, przedsiębiorca będzie musiał odprowadzić podatek dochodowy oraz składkę zdrowotną zależną od dochodu w następnym miesiącu, jeszcze przed tym, jak otrzyma płatność. 

To nie jedyna sytuacja, w której firma może potrzebować pieniędzy na długo przed otrzymaniem płatności. Terminowa wypłata wynagrodzeń dla pracowników, konieczność dokonania niezbędnych napraw, a może okazja do zakupu potrzebnego sprzętu w okazyjnej cenie? Na drodze do osiągnięcia każdego z tych celów mogą stać faktury z odroczonymi terminami płatności. Problem rozwiązuje jednak faktoring.

Jak działa faktoring wierzytelnościowy i jak z niego skorzystać?

Faktoring wierzytelnościowy dostępny jest dla przedsiębiorców, którzy regularnie wystawiają faktury, najlepiej na powtarzalnych odbiorców. Wystarczy, że złożysz wniosek online, a po przyznaniu limitu faktoringowego będziesz mógł finansować faktury, które wystawiasz zgłoszonym wcześniej kontrahentom. W ten sposób zabezpieczysz się przed zatorami płatniczymi i odległymi terminami płatności. Do Panelu klienta będziesz mógł zaimportować faktury, które chcesz sfinansować, a ograniczać Cię w tym będzie jedynie kwota limitu (ustalona na etapie zawierania umowy faktoringowej). Pieniądze otrzymasz jeszcze tego samego dnia!

Co więcej: dzięki faktoringowi online możesz zgłaszać do finansowania faktury tuż po ich wystawieniu – oznacza to, że pieniądze możesz otrzymać w dniu wystawienia faktury, nawet jeśli zaoferujesz klientowi odroczony termin płatności. Pamiętaj jednak, że im dalej od dnia, w którym upływa termin płatności, tym więcej zapłacisz za sfinansowanie faktury, ponieważ faktor będzie musiał dłużej czekać na pieniądze od dłużnika.