Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Jak zminimalizować ryzyko podczas zakupu nieruchomości?

19 maja 2021 nieruchomości

Inwestycja w mieszkanie, dom, lokal usługowy lub dowolnie inną nieruchomość, budowa nowego obiektu, jego remont czy rozbudowa, niemal zawsze wiąże się z koniecznością podjęcia wielu działań wymagających przygotowania i sprawdzenia szeregu dokumentów. Szczególnie skomplikowaną kwestią jest tzw. audyt nieruchomości, czyli jej sprawdzenie pod kątem możliwego ryzyka inwestycyjnego – ciążących na niej zobowiązań, niejasnego statusu czy innych ryzyk, które mogą okazać się niekorzystne dla kupującego.

Dokładne sprawdzenie wszystkich dokumentów

Zakup nowej nieruchomości to złożone przedsięwzięcie wymagające nie tylko dobrego rozpoznania rynku, ale także znajomości obowiązujących przepisów w zakresie obrotu nieruchomościami. Sprawdzenie samej księgi wieczystej, zwłaszcza przy większych inwestycjach, wydaje się daleko niewystarczające, zwłaszcza jeśli status nieruchomości, pomimo pozornie przejrzystych zapisów w księdze wieczystej, może budzić pewien niepokój i wątpliwości. W takiej sytuacji najlepiej wykonać tzw. audyty nieruchomości. Jest to specyficzna usługa prawna świadczona przez część kancelarii, polegająca na dokładnym sprawdzeniu nieruchomości pod wieloma różnymi kątami. Ma to na celu wykrycie ewentualnych wad prawnych, które z punktu widzenia inwestora mogą przeszkodzić w późniejszej realizacji jego planów. Istnieje wiele kwestii, które warto i powinno się sprawdzić przed zakupem nieruchomości, zwłaszcza gdy jej statut nie jest do końca jasny. Gdy nie mamy na ten temat wystarczającej wiedzy, warto zaufać specjalistom.

Przygotowanie i kontrola umów

Poza kwestiami związanymi z dokładnym sprawdzeniem nieruchomości pod kątem jej aktualnego stanu prawnego równie ważną kwestią w procesie inwestycyjnym jest także przygotowanie odpowiedniej umowy zakup/sprzedaży lub sprawdzenie umowy opracowanej przez sprzedającego. Podpisywanie jakichkolwiek dokumentów bez wcześniejszego, dokładnego zapoznania się z ich treścią to lekkomyślność, za którą dość często drogo się płaci. Zarówno audyt prawny nieruchomości, jak i przygotowanie lub sprawdzenie umowy kupna/sprzedaży nieruchomości, warto zlecić wyspecjalizowanej kancelarii prawnej, która ma duże doświadczenie w kwestiach obrotu nieruchomościami wszelkich typów – handlowych, przemysłowych i mieszkalnych. Co warte podkreślenia, takie usługi są realizowane zarówno na rzecz dużych podmiotów, deweloperów, przedsiębiorstw i różnego rodzaju instytucji, jak i osób fizycznych kupujących mieszkania lub lokale inwestycyjne z rynku wtórnego czy pierwotnego.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zakup mieszkania
Czy warto inwestować w nieruchomości
mieszkanie w warszawie

Jesteś zainteresowany reklamą?

mieszkanie w warszawie