rynek-deweloperski.pl

strona o nieruchomościach, prawie i budownictwie

Jaki będzie odpowiedni filtr do oczyszczacza powietrza?
Budownictwo

Jaki będzie odpowiedni filtr do oczyszczacza powietrza?

Oddychanie czystym powietrzem jest niezwykle istotne, wpływa na samopoczucie i zdrowie. Wietrzenie pomieszczeń to jedno, ale wiąże się to z ucieczką ciepła i możliwością wpuszczenia do domu zanieczyszczeń. Świetnym sposobem na zapewnienie czystego powietrza w domowym zaciszu jest wyposażenie się w oczyszczacz. W zależności od wybranego modelu urządzenia, będzie ono wzbogacone w innego rodzaju filtr do oczyszczacza powietrza. Wybór jest spory, więc warto poznać dostępne możliwości i działanie poszczególnych filtrów. Będzie miało to ogromny wpływ na efektywność pracy oczyszczacza.

Jaki wybrać filtr do oczyszczacza powietrza?

Bardzo popularny filtr do oczyszczacza powietrza to wysokopasmowe filtry HEPA. Na ich korzyść przemawia ogromna skuteczność, dzięki swoim niewielkim porom są w stanie zatrzymać nawet najdrobniejsze cząstki. Mając oczyszczacz powietrza z filtrami HEPA, można liczyć na to, że usunie on składniki smogu, alergeny w postaci pyłków i roztoczy, chorobotwórcze bakterie i szereg innych zanieczyszczeń, których średnica nie przekracza 0,3 μm. Można wobec tego oddychać powietrzem wolnym od zarodników pleśni i sierści zwierząt. Bardzo ważne w przypadku filtrów powietrza HEPA jest to, że nie dopuszczają one do ponownego uwolnienia wychwyconych cząstek, czego nie można powiedzieć o wielu innych filtrach. Oczywiście trzeba też mieć na uwadze pewne wady. Filtry HEPA mają wiele zalet, ale niestety są też pewne kwestie, które przemawiają na ich niekorzyść. Wymienić można przede wszystkim nieusuwanie dymu papierosowego i nieprzyjemnych zapachów. Wysoka cena to kolejna wada filtrów HEPA.

Popularne filtry zapewniające czyste powietrze

Kolejnym często stosowanym filtrem w oczyszczaczach powietrza są filtry węgla aktywnego. Działają one jak magnes na zanieczyszczenia. Węgiel aktywny jest całkowicie naturalnym surowcem, który posiada wspaniałe właściwości absorpcyjne. Jest w stanie pochłaniać ogromne ilości substancji, które przekraczają jego masę nawet o kilkadziesiąt procent. Filtr węglowy doskonale radzi sobie z wiązaniem związków chemicznych. Na tym jednak nie koniec. Jest to świetna opcja, jeśli ktoś chce oddychać powietrzem wolnym od rozpuszczalników, pestycydów, metali ciężkich, dymu papierosowego. Filtr z węglem aktywnym neutralizuje brzydkie zapachy i szereg związków organicznych. Zapewnia wszechstronną filtrację, stosuje się go nawet w maskach przeciwgazowych. Nie można jednak liczyć na usunięcie smogu ani cząstek stałych typu kurz, pyłki i inne alergeny. Minusem będzie również to, że filtr węglowy nie działa na drobnoustroje. Nie można wobec tego oczekiwać, że w powietrzu nie będzie chorobotwórczych mikroorganizmów.

Inne rodzaje filtrów powietrza

Filtry HEPA i węglowe to podstawowe rodzaje filtrów, ale opcji do wyboru jest więcej. Na uwadze warto mieć filtry jonowe, które są w stanie wyeliminować zanieczyszczenia na zasadzie przechwytywania jonów. W ten sposób można pozbyć się każdego rodzaju zanieczyszczeń, niezależnie od ich wielkości. Filtry jonowe poradzą sobie nawet z tym, czego nie był w stanie wychwycić filtr HEPA. Można liczyć na to, że powietrze będzie wolne od bakterii, wirusów, zarodników pleśni i grzybów, alergenów, roztoczy. Tego rodzaju filtrów należy szukać wyłącznie w wysokiej jakości oczyszczaczach powietrza. Wysoka skuteczność działania przekłada się na wyższy koszt. Jeśli jednak ktoś chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, to nie powinien nadmiernie oszczędzać na zakupie oczyszczacza powietrza. Będzie do długoterminowa inwestycja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.