rynek-deweloperski.pl

strona o nieruchomościach, prawie i budownictwie

rury stalowe
Budownictwo

Jakie są właściwości i zastosowania stalowych rur ocynkowanych?

Stal to wciąż jeden z podstawowych materiałów konstrukcyjnych wykorzystywanych nie tylko w budownictwie, ale także przy produkcji pojazdów, różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Niestety jest to materiał podatny na korozję, w związku z czym wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W tym celu elementy stalowe, takie jak rury, dość często poddaje się ogniowemu lub galwanicznemu cynkowaniu. Rury ocynkowane są lepiej chronione przed rdzewieniem i dzięki temu z powodzeniem można stosować je w środowisku wilgotnym.

Rury zabezpieczone przed korozją

Dzięki pokrywającej powierzchnię rury cienkiej warstwie cynku stal przestaje być narażona na rdzewienie. Cynk wchodzi w reakcję z obecną w środowisku wilgocią i wytwarza ochronną powłokę, która zabezpiecza stal. Dzięki temu rur ocynkowanych nie trzeba już dodatkowo zabezpieczać przed korozją. Takie elementy nie wymagają malowania specjalnymi podkładami i farbami, choć oczywiście wciąż można to robić. Niestety ocynkowaną warstwę ochronną można dość łatwo naruszyć w sposób mechaniczny lub termiczny. Właśnie dlatego rury ocynk nie są stosowane w sieciach ciepłowniczych. Z powodzeniem można używać ich natomiast do wykonywania instalacji wodnych. Trzeba jednak pamiętać, by nie uszkodzić ochronnej warstwy cynku. Dlatego takich rur nie zaleca się giąć czy spawać.

Zastosowania rur ocynkowanych

Obok wspomnianych wcześniej instalacji wodociągowych rury ocynkowane znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Tego typu materiały mogą być wykorzystywane do budowy różnorodnych konstrukcji metalowych wystawionych na bezpośrednie działanie wilgoci. Rur ocynkowanych używa się m.in. do budowy ogrodzeń metalowych, konstrukcji różnego rodzaju hal, szklarni, garaży, wiat i zadaszeń. Z powodzeniem zastąpią ocynkowane kątowniki stalowe czy zdecydowanie od nich droższe profile aluminiowe. Ze względu na dużą wytrzymałość i szeroki wybór przekrojów rury stalowe z ocynkiem są niezwykle uniwersalnym materiałem konstrukcyjnym o szerokich zastosowaniach nie tylko w budownictwie, ale i wielu innych branżach.

Do najważniejszych właściwości stalowych rur ocynkowanych zaliczyć należy ich dużą wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia, a także małą podatność na korozję. Takie rury są trwalsze od plastikowych odpowiedników i tańsze od rur aluminiowych, które zresztą nie nadają się do budowy instalacji wodnych. Rur z warstwą ocynku używać można w różnorodnych zastosowaniach budowlanych, do budowy obiektów o konstrukcji metalowej, ogrodzeń i bram, balustrad i poręczy.