Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Na czym polega faktoring odwrotny?

5 maja 2022 faktoring odwrotny

Faktoring odwrotny to usługa będąca – jak sama nazwa wskazuje – lustrzanym odbiciem klasycznego faktoringu. Na czym dokładnie polega faktoring odwrotny? Dla kogo jest przeznaczony? Jakie korzyści przynosi korzystającym z niego przedsiębiorstwom?

Faktoring a faktoring odwrotny – różnice

Faktoring polega na finansowaniu należności. Przedsiębiorca wystawiający faktury z długimi terminami płatności może borykać się z zatorami płatniczymi wynikającymi z sytuacji, w których wielu klientów spóźnia się z płatnościami, lub odkłada je na ostatni moment. W takim układzie firmy często sięgają po faktoring – otwierają odnawialny limit faktoringowy, w ramach którego mogą sprzedawać wystawione przez siebie faktury, aby natychmiast otrzymać za nie należne środki. Następnie odbiorca faktury zostaje zobowiązany do spłaty należności na konto faktora, zamiast na konto przedsiębiorcy, u którego zakupił towary lub usługi.

Faktoring odwrotny działa dokładnie… na odwrót i przeznaczony jest dla tych przedsiębiorców, którzy mają kłopot ze spłatą zobowiązań w terminie, a nie chcą ryzykować pogorszenia relacji z dostawcami. W tym celu mogą udać się do firmy faktoringowej i przedstawić fakturę, którą otrzymali od sprzedawcy. Faktor opłaci zamówienie, zaś przedsiębiorca będzie miał dodatkowy czas na spłatę zobowiązania. 

Jakie korzyści przedsiębiorcom przynosi faktoring odwrotny?

Istnieje kilka powodów, dla których firmy decydują się na skorzystanie z faktoringu odwrotnego:

  • Zachowanie dobrych relacji z kontrahentami – każdy przedsiębiorca dwa razy zastanowi się, zanim zdecyduje się na współpracę z firmą, która w przeszłości miewała problemy z terminową spłata zobowiązań lub była powodem innego rodzaju kłopotów. Zareagowanie w odpowiednim momencie i wybór faktoringu odwrotnego niweluje ryzyko pogorszenia relacji biznesowych.
  • Brak wpływu na zdolność kredytową – stosowanie faktoringu odwrotnego nie wpływa na zdolność kredytową Twojej firmy. Jeżeli więc planujesz w niedalekiej przyszłości zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego lub sporej pożyczki na potrzeby przedsiębiorstwa, w razie przejściowych trudności finansowych lepiej skorzystać z faktoringu, niż szybkich pożyczek.

Ile kosztuje faktoring odwrotny?

Koszty faktoringu odwrotnego zależą przede wszystkim od dwóch elementów: kwoty, jaką w ten sposób finansujesz oraz okresu spłaty (liczby rat). Im więcej rat i wyższa kwota, tym większe koszty (odsetki) faktoringu odwrotnego. 

Pamiętaj również, że dostępny w ramach faktoringu limit faktoringowy ustala się na konkretną wysokość. Nie ma jednej stałej stawki. Ostateczny koszt usługi każdy klient poznaje przed podpisaniem umowy niezależnie od tego, jakiego faktora wybierze.

Interesuje Cię faktoring odwrotny? Poznaj więcej szczegółów – przeczytaj obszerny wpis w poradniku!

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dekoracje domu
Niezależność energetyczna jeszcze w tym roku
wiercić w betonie

Jesteś zainteresowany reklamą?

wiercić w betonie