rynek-deweloperski.pl

strona o nieruchomościach, prawie i budownictwie

Ogródek ziołowy na tarasie
Poradniki

Ogródek ziołowy na tarasie – w czym sadzić rośliny?

Nawet na małym balkonie da się stworzyć piękny ogród. A jeśli na dodatek kocha się dobrą kuchnię, warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zbudować ogródek ziołowy, który i zachwyci, i przyda się do doprawienia pysznych dań.

Do zbudowania takiej przestrzeni niezbędne są odpowiednie akcesoria i sprzęty. W czym najlepiej sadzić rośliny oraz jak o nie zadbać? O tym napiszemy poniżej.

Dlaczego warto ustawić zioła na balkonie?

Bez względu na to, czy mieszka się na spokojnej wsi, czy w wielkim mieście, da się stworzyć piękny i pachnący ogród nawet na balkonie. W warunkach miejskiej dżungli bywa to zazwyczaj nieco trudniejsze ze względu na mocno ograniczony metraż, ale wciąż da się stworzyć przestrzeń piękną, przytulną i praktyczną, zwłaszcza gdy umieści się na balkonie aromatyczne zioła.

Równocześnie bowiem wnoszą do betonowej strefy nieco naturalnej zieleni, zapewniają zaplecze pysznych przypraw dla kuchni, a także w wielu przypadkach odstraszają rozmaite insekty, w tym choćby komary i meszki.

Jakie zioła warto umieścić na balkonie?

Na balkonach da się uprawiać większość popularnych ziół, które wykorzystuje się w kuchni. Trafiają tam choćby rozmaite gatunki jednoroczne, jak:

  • koper,
  • rzeżucha,
  • rukola,
  • pietruszka,
  • bazylia

Nie ma też przeszkód, by zrobić na balkonie ziołowy ogródek wieloletni. Do tego celu przydadzą się:

  • mięta,
  • melisa,
  • tymianek,
  • lawenda,
  • szałwia

Dobór konkretnych gatunków zależy oczywiście od własnych upodobań estetycznych i kulinarnych, a także od dostępnej przestrzeni.

Gdzie umieścić donice i skrzynki – różne formy ogrodu ziołowego na balkonie

Większość ziół zazwyczaj lubi stanowiska mocno nasłonecznione. Dlatego najlepiej stworzyć taki ogród od strony południowo-zachodniej, by zapewnić dostęp promieni słonecznych przez większą część dnia. Wpływa to korzystnie na wzmożony wzrost roślin. W miejscach lekko zacienionych można też bez przeszkód uprawiać takie gatunki, jak melisa, rzeżucha, mięta, szczypiorek lub szałwia lekarska.

Forma ogródka może być różna i dopasowana do warunków architektonicznych. W jednej przestrzeni lepiej sprawdzają się donice i skrzynki zawieszone na balustradach lub ustawione na podłodze. W innych, można rozważyć zbudowanie ogrodu wertykalnego, na specjalnej siatce, przytwierdzanej do ściany. Tak powstaje efektowna i pachnąca ściana z ziół, która staje się stylową dekoracją każdego balkonu.

Jakie rodzaje doniczek na balkon wybrać?

Rośliny na balkonie potrzebują odpowiednich doniczek, by swobodnie rosnąć. Stosuje się do tego rozmaite rozwiązania. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza produkty tradycyjne, ceramiczne, znane i używane od lat. Oprócz nich, chętnie sięga się po osłony i skrzynki z tworzywa sztucznego. Są zazwyczaj znacznie lżejsze i trwalsze niż terakotowe odpowiedniki, a przy tym lepiej trzymają wilgoć.

Warto pamiętać, że każda doniczka na zioła musi mieć otwory odpływowe, co minimalizuje ryzyko gnicia korzeni od nadmiaru zalegającej wody. Warto też zadbać o stosowanie donic o nieco większej średnicy (min. 10 cm), by nie doprowadzić do zbyt intensywnego wysuszania podłoża na szczególnie nasłonecznionych balkonach. Ciekawe propozycje donic można znaleźć na stronie https://bazkar.pl/

Zioła na balkonie a modne aranżacje

Doniczki na balkon stosuje się w zasadzie we wszystkich modnych obecnie aranżacjach. To sposób na wprowadzenie zieleni do prawdziwej betonowej dżungli w wielkich miastach. Dlatego też na rynku da się znaleźć produkty w rozmaitych rozmiarach, formach i kolorach, wpisujących się we wszystkie modne nurty.

Balkony toskańskie, angielskie lub prowansalskie lepiej prezentują się z ceramicznymi donicami w naturalnym odcieniu. W przestrzeniach boho, skandynawskich lub minimalistycznych warto wybrać rozwiązania z trwałego tworzywa sztucznego, w stonowanym kolorze, o powierzchni imitującej efekt drewna lub plecionki rattanowej. Występują w wielu wariantach barwnych, by każdy mógł znaleźć idealne produkty, dopasowane do własnych potrzeb oraz dostępnego miejsca na balkonie.

Piękny ogródek ziołowy na balkonie – stylowe i praktyczne miejsce do relaksu

Ogród ziołowy na balkonie nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a tworzy wspaniały nastrój na nawet bardzo małej przestrzeni. Dzięki niemu, powstaje idealna przestrzeń do wypoczynku oraz praktyczne zaplecze kuchni, które pokochają wszyscy, duzi i mali domownicy oraz ich goście, przychodzący w odwiedziny.