rynek-deweloperski.pl

strona o nieruchomościach, prawie i budownictwie

Oświetlenie w stylu retro i vintage
Poradniki

Oświetlenie w stylu retro i vintage – powrót trendów wnętrzarskich

Styl retro dominował w latach 50., 60. i 70. XX wieku. Dziś chętnie do niego powracamy, bo kojarzy nam się z ciepłą atmosferą, przytulnymi wnętrzami i domem, który staje się prawdziwą oazą. W trendach, które będą obowiązywać w 2023 roku, znalazło się miejsce na ten właśnie styl. Wracamy zatem do klimatów retro i vintage, aby ponownie poczuć tę wyjątkową atmosferę! Jak jednak dobrać oświetlenie do wnętrz o tak specyficznym charakterze?

Rozłożyste żyrandole

Zarówno w stylu retro, jak i vintage, ale w dzisiejszym nowoczesnym wydaniu, jest miejsce na meble, elementy wyposażenia oraz oświetlenie kojarzące się z tamtymi czasami. Nadajemy im jednak odświeżonego wyglądu, stawiamy na współczesne wersje, by wnętrza niegdyś kojarzone z chaosem i bardzo dużą różnorodnością elementów, kolorów i detali, teraz sprawiały wrażenie bardziej uporządkowanych, praktycznych, a przy tym wciąż charakterystycznych. 

Gdy w grę wchodzi oświetlenie musimy skupić się na żyrandolach. To one wiodły prym we wspomnianych czasach. Przybierały formę lamp wieloramiennych, dość obszernych, nierzadko z fantazyjnymi liniami i zawijasami. Żarówki chowały się w kloszach lub punkty świetlne przypominały świeczki z kapiącym woskiem. Na co postawić dziś?

Aby zachować klimat retro bądź vintage, jednak nie rezygnować z nowoczesności, warto postawić na wieloramienne żyrandole we współczesnym wydaniu. Takie lampy można znaleźć w sklepie https://lampy.it/. Jest w nich miejsce na modne dziś materiały, np. metal. Do tego kolory, które wpisują się w aktualne trendy wnętrzarskie. Zamiast starodawnych abażurów – szklane klosze. Mamy tu całkiem sporo propozycji, które są doskonałym połączeniem elementów najbardziej charakterystycznych dla retro czy vintage, a przy tym oddających klimat współczesnych wnętrz. 

Ozdobne żarówki

Kolejna propozycja do wnętrz utrzymanych w duchu retro bądź vintage to ozdobne żarówki, kształtne, nawet sporych rozmiarów, z widocznym żarnikiem. One same w sobie stają się dekoracją wnętrza, dlatego można pozbawić je osłon. Nie potrzebują kloszy, abażurów czy innych elementów, które je zakryją, to wręcz niewskazane!

Klosze, ale miedziane lub druciane!

Jeśli już zależy nam na tym, by żarówki były osłonięte kloszami, to szukajmy tych miedzianych bądź drucianych. One również doskonale oddają charakter wnętrz w stylu retro i vintage, a do tego nie brakuje im nowoczesnego wydania. Wnoszą do aranżacji powiew świeżości, elegancję, niekiedy nutę luksusu, a już na pewno sporo wyrafinowania. 

W omawianych stylach nie bójmy się oświetlenia LED-owego. I ono jest w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez wystroje z dawnych lat oraz aranżacje, które dziś najczęściej spotykamy w domowych wnętrzach. 

Wprowadźmy do poszczególnych pomieszczeń ducha dawnych czasów. Postawmy jednak na elegancję i charakter współczesnych lamp w stylu retro czy vintage, unikajmy zaś chaosu i nieprzemyślanych połączeń, aby nielubiane wrażenie kiczu ustąpiło miejsca pożądanej atmosferze.