Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Co składa się na czynsz w spółdzielni mieszkaniowej?

12 września 2019

Nawet jeżeli kupi się na własność mieszkanie, jeżeli należy ono do spółdzielni mieszkaniowej, trzeba liczyć się z opłatami takimi jak czynsz oraz inne jego składniki. Niestety jest to nieuniknione. W przypadku mieszkań tak zwanych bezczynszowych opłaty są niższe, ale również trzeba między innymi uiszczać kwoty na fundusz remontowy. Poniżej garść informacji o tym, jakie są składniki czynszu w spółdzielni mieszkaniowej.

Składniki czynszu w spółdzielni mieszkaniowej

To, jakie koszty wchodzą w skład tak zwanego czynszu, w pewnym stopniu może zależeć od spółdzielni mieszkaniowej. Dobrym przykładem jest tutaj na przykład woda lub ogrzewanie. Jeżeli do mieszkania doprowadzona jest ciepła woda z rurociągu, jej zużycie będzie opłacone właśnie w postaci dodatkowej kwoty czynszu. Jeżeli wodę w grzeje się na przykład za pomocą piecyka na gaz, w rachunku będzie uwzględniony tylko pobór wody zimnej. Podobnie sprawa wygląda z ogrzewaniem. Jeżeli mieszkanie ogrzewa się za pomocą gazu, rachunek za to płaci się po prostu do gazowni. W przypadku ogrzewania miejskiego, rachunki za ciepło są rozliczane przez spółdzielnie. Te kwoty również są umieszczone w czynszu.

Fundusz remontowy

Praktycznie każdej spółdzielni płaci się również pewne kwoty na tak zwany fundusz remontowy. W ten sposób zbierane są pieniądze na różnego rodzaju bieżące naprawy w obrębie budynków i osiedla. W skali miesiąca ten fundusz remontowy może dotyczyć kwoty około 100 zł lub więcej. Jeżeli dojdzie do jakiejś awarii w obrębie budynku, czy to niedużej, czy też bardziej rozległej, naprawą zajmuje się spółdzielnia mieszkaniowa, która pokrywa koszty właśnie z tego źródła pieniędzy.

Wywóz śmieci i segregowanie odpadów

W czynszu znajdują się również opłaty dotyczące wywozu śmieci oraz segregowania odpadów. W przypadku każdej spółdzielni, każdy członek rodziny obciążony jest konkretną kwotą za wywóz śmieci, a także za segregowanie odpadów. Jeżeli segregowaniem odpadów mają zajmować się sami mieszkańcy, opłaty za to nie są wliczone w czynsz. Poza tym w czynsz wliczone są również różnego rodzaju opłaty dotyczące na przykład utrzymania czystości w obrębie budynku. To właśnie dzięki temu kilka razy w miesiącu sprzątana jest klatka schodowa. To najbardziej popularne składniki czynszu, ale oczywiście nie jedyne, trzeba również zapłacić chociażby podatek od gruntu, na którym stoi nieruchomość. Warto z uwagą spojrzeć na kartkę ze spółdzielni mieszkaniowej, aby przeanalizować składniki czynszu.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zakup mieszkania
Czy warto inwestować w nieruchomości
mieszkanie w warszawie

Jesteś zainteresowany reklamą?

mieszkanie w warszawie