W nowym budownictwie czy z drugiej ręki? To jedno z podstawowych pytań, które musisz sobie zadać, nim zaczniesz szukać własnego M. Na szczęście nie ma złych odpowiedzi – wszystko zależy od tego, co jest dla Ciebie ważniejsze: szybkie wprowadzenie się czy radość z bycia pierwszym właścicielem i urządzania wnętrz całkowicie po swojemu.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są plusy zakupu na rynku pierwotnym?
- Dla kogo lepsze będzie mieszkanie z rynku wtórnego?
- O czym pamiętać przy kupnie mieszkania?
Rynek pierwotny – zalety nowego budownictwa
Mieszkanie pachnące nowością, podczas urządzania którego nie ograniczają Cię zastane rozwiązania – to główne zalety zakupu na rynku pierwotnym. Nie do przecenienia jest też standard nowego budownictwa: windy nawet w niskich budynkach, parkingi podziemne czy komórki lokatorskie. Nowoczesne technologie gwarantują większą trwałość i niższe koszty utrzymania, a i estetyka współcześnie powstających osiedli bije na głowę bloki z lat 70., 80. czy 90. Inne plusy zakupu na rynku pierwotnym? W okresie przedsprzedaży masz szansę załapać się na duże rabaty od dewelopera.
Zakup na etapie „dziury w ziemi” ma też jednak swoje wady. Po pierwsze jedną z ważniejszych decyzji finansowych i życiowych podejmujesz w oparciu o makiety i rendery. Po drugie takie transakcje wiążą się z pewnym ryzykiem – choć dzięki nowym rozwiązaniom prawnym jest ono mniejsze niż dawniej. Jeśli jednak zależy Ci na nowym mieszkaniu, prawdopodobnie będziesz musiał je zaakceptować. Najpopularniejsze metraże w dobrych lokalizacjach sprzedadzą się bowiem, zanim budynek zostanie ukończony.
Rynek wtórny – dziś kupujesz, jutro się wprowadzasz
Niewątpliwą przewagą lokali z rynku wtórnego jest fakt, że do nowego M możesz się wprowadzić niemal chwilę po zakupie. Nieruchomości z drugiej ręki najczęściej są też o kilka procent tańsze od tych z rynku pierwotnego oraz dają większe pole do negocjacji ceny. Ponadto w odróżnieniu od mieszkania w stanie deweloperskim w razie potrzeby remont można rozłożyć na etapy, a w tym czasie już się wprowadzić. Kolejny atut rynku wtórnego to lokalizacja i infrastruktura. O ile nowe osiedla powstają obecnie głównie na przedmieściach lub w słabiej skomunikowanych dzielnicach, o tyle oferty sprzedaży mieszkań z drugiej ręki częściej dotyczą dzielnic centralnych, a w okolicy możesz liczyć na rozwiniętą sieć sklepów, przedszkoli czy przychodni.
Z drugiej strony standard starszych budynków często pozostawia wiele do życzenia – czwarte piętro bez windy, brak miejsc do parkowania, estetyka części wspólnych czy zużycie nieruchomości to tylko kilka przykładów. Większe mogą być też koszty czynszu ze względu na stawkę funduszu remontowego. A skoro mowa o estetyce – pełne wykończenie lokalu dla jednych będzie atutem, dla innych wadą. Wzory płytek łazienkowych czy paneli modnych 10 lat temu teraz niejednokrotnie rażą, więc remont od podstaw i tak może okazać się konieczny.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup z rynku pierwotnego, czy wtórnego, pamiętaj, by ocenić plusy i minusy nieruchomości – sprawdź, jaka jest infrastruktura, gdzie zrobisz szybkie zakupy, jak wygląda komunikacja publiczna itp. W wypadku mieszkania na rynku wtórnym dopytaj o wysokość opłat za wodę, ogrzewanie, czynsz do administracji. Obejrzyj lokal pod kątem usterek i oceń koszty remontu – może jest to podstawa do negocjacji ceny? Zwróć też uwagę na klatkę schodową, podwórko i okolicę. Warto zrobić wywiad wśród sąsiadów – unikniesz niemiłych niespodzianek, np. w postaci uciążliwych lokatorów za ścianą.
Uważaj na zbyt korzystne oferty! W wypadku zakupu na rynku pierwotnym przejrzyj w internecie opinie o deweloperze. Natomiast jeśli rozważasz lokal z drugiej ręki, sprawdź dokładnie status prawny nieruchomości i ewentualne obciążenia w księdze wieczystej. Wybierając swoje cztery kąty, nie zapominaj o jednym – zdroworozsądkowa analiza to nie wszystko. Ostatecznie mieszkanie powinno mieć po prostu to coś, co sprawia, że czujesz się w nim jak u siebie. Nawet jeśli kolor klatki schodowej nie jest idealny.
Gotowy do zakupu? Oferty mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego znajdziesz na Allegro.