Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Powierzchnia usługowa to część powierzchni całkowitej budynku

15 września 2019

Obliczając powierzchnię całkowitą danego budynku trudno jest nie wziąć pod uwagę jego powierzchni usługowej. Mimo faktu, iż powierzchnia usługowa jest powierzchnią prawie niezauważalną w budynku, to jednak jej wielkość też jest istotny w obliczeniach.

Co to jest powierzchnia usługowa?

Powierzchnia usługowa znajduje się, praktycznie, w każdym budynki i jest miejscem, w którym znajdują się różnego rodzaju urządzenia techniczne typu:
– instalacje kanalizacyjne i wodne,
– instalacje ogrzewania i ciepłej wody,
– instalacje gazowe i elektryczne,
– wentylacja i instalacje telefoniczne,
– wszelkiego rodzaju urządzenia rozdzielcze,
– dźwigi,
– schody ruchome czy przenośniki,
– oraz wszystkie inne instalacje, które są wykorzystywane w danym budynku.
Jak więc widać część budynku, która jest powierzchnią usługową jest powierzchnią mało zauważalną i zawsze większość osób nie zdaje sobie sprawy, że też i ta powierzchnia stanowi całokształt wielkości danego budynku. Im budynek większy tym większe są powierzchnie usługowe, ponieważ na większych obszarach należy umieścić większa ilość potrzebnych w budynku instalacji.

Odpowiednia powierzchnia dla każdej kondygnacji

Obliczanie powierzchni usługowej jest odrębne dla kożdej kondygnacji danego budynku, dopiero potem wszystkie powierzchnie są odpowiednio sumowane.
Należy także wspomnieć, że do tej to powierzchni zaliczyć jeszcze można:
– pomieszczenia, w których znajdują się podstawowe instalacje usługowe danego budynku,
– wszelkiego rodzaju trzony kominowe i kanały przełazowe,
– różne pomosty techniczne.
Ogólnie wartość powierzchni usługowej może być bardzo duża.

Pomiar powierzchni w budynkach istniejących

Powierzchnie całkowite w budynkach już istniejących mierzy się według określonych polskich norm. Na całość powierzchni wchodzi powierzchnia usługowa, powierzchnia ruchu, powierzchnia mieszkaniowa, powierzchnia lokalowa dla lokali usługowych, znajdujących się w danym budynku. Pomiary powierzchni całkowitych budynków są bardzo istotne i robi się je w celu wyliczenia opłat pobieranych od mieszkańców danego budynku. Sam proces obliczania powierzchni całkowitej nie jest drogi a warto jest go wykonać, by w przyszłości nie przepłacać za swoje mieszkanie czy lokal użytkowy.
Dobrze jest również wiedzieć w jakich momentach powinien być przeprowadzony pomiar powierzchni w budynkach już istniejących.
Najlepiej jest więc pobrać wartość powierzchni całkowitej z projektu domu, zrobić pomiary w jego stanie surowym lub zaraz po wykończeniu budynku.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ciągnik rolniczy John Deere 6R
Pompy ciepła
adaptacja projektu

Jesteś zainteresowany reklamą?

adaptacja projektu