rynek-deweloperski.pl

strona o nieruchomościach, prawie i budownictwie

Czym ocieplić dom
Budownictwo

Czym ocieplić dom wełną czy styropianem

Bardzo wiele osób posiadających dom jednorodzinny starszego typu chce w jakiś sposób go ocieplić. Nie powinniśmy zapominać o tym, że starty ciepła nie są dobre, ponieważ przez źle zaizolowane ściany ucieka bardzo wiele ciepłego powietrza, które wytworzymy, ogrzewając dom w chłodniejsze dni. Jednak jeżeli izolacyjność jest naprawdę słaba, bardzo szybko może okazać się, że musimy zwiększyć temperaturę, aby było cieplej. Dlatego ocieplenie domu jest istotne, jednak coraz więcej osób nie ma pojęcia, jaki produkt w tym przypadku wybrać. Więc na co warto się zdecydować? Co jest bardzo ważne w tym przypadku i o czym powinniśmy pamiętać?

Ocieplanie budynku bardzo ważne

Decydując się na ocieplenie budynku możemy mieć pewność, że to dzięki temu możemy szybko ograniczyć straty ciepła w naszych pomieszczeniach. Z pewnością tego typu ingerencja w nieruchomość niesie za sobą pewne koszty, jednak taka inwestycja może nam się bardzo szybko zwrócić. Aktualnie można wyróżnić dwie metody ocieplania budynku, za pomocą styropianu lub też wełny mineralnej. Więc jaki sposób warto wybrać? Co jest najlepsze w tym przypadku?

Różne sposoby ocieplania budynku

Powinniśmy pamiętać, że nie ma tak naprawdę jednej doskonałej metody ocieplania budynku i trudno wyróżnić, który sposób będzie najlepszy. Przede wszystkim w tym przypadku powinniśmy bardzo dużą uwagę zwrócić na możliwości pracy w takim domu oraz na materiał, z jakiego wykonane są ściany. Dodatkowo warto także dokładnie obejrzeć konstrukcję aby zdecydować, co tak naprawdę będzie najbardziej odpowiednie, aby jej nie obciążać.

W przypadku starych typów domów bardzo dobrze sprawdza się ocieplenie styropianem. Jeżeli są to domy przykładowo mające nie więcej niż 60 lat, styropian może sprawdzić się doskonale. Warto jednak wybrać dość gruby materiał, ponieważ tylko dzięki temu uzyskamy dobry rezultat. Z kolei bardzo popularne jest ocieplanie domu wełną, która jest jednak materiałem dość nasiąkliwym i znacznie mniej odkształcalnym. W przypadkach takich domy jednorodzinne, które nie będą malowane tynkiem akrylowym, możemy zastosować wełnę. Niestety tynk akrylowy stanowi pewnego rodzaju barierę dla pary wodnej i nasze ocieplenie nie będzie funkcjonowało jak należy.

Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że rodzaj materiału, jakim chcemy ocieplić nasz dom w dużej mierze jest uzależniony od tego, jak wiekowy jest to budynek. Zdecydowanie kilkadziesiąt lat temu w budownictwie były wykorzystywane zupełnie inne materiały, niż przykładowo obecnie. Dlatego sposób ocieplenia naszego domu powinien być dostosowany do tego, w jakim stanie jest to obecnie budynek oraz na tej podstawie można jedynie dobrać odpowiednie materiały. Tak jak w przypadku prac takich jak między innymi malowanie ścian czy też tynkowanie, podłoże przed ociepleniem budynku również mus być właściwie przygotowane. Warto o tym pamiętać, nim zdecydujemy się na wykonywanie prac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.