Sezon zimowy to dla domowników najtrudniejszy czas. Zimne dni i jeszcze mroźniejsze noce, a do tego coraz wyższe rachunki za ogrzewanie. Jak zapewnić sobie i bliskim komfort termiczny, a do tego nie przepłacać? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
Szczelne okna i drzwi
Jeśli wciąż podkręcamy kaloryfery, ustawiamy maksymalną temperaturę, a jednak dalej brakuje nam komfortu termicznego, powinniśmy zacząć od sprawdzenia szczelności stolarki drzwiowej i okiennej. To bardzo newralgiczne miejsca w każdym mieszkaniu i domu. Jakiekolwiek usterki czy nieszczelności przyczyniają się do znacznej ucieczki ciepła.
Możemy podwyższać temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i wciąż marznąć, jeśli nie zaczniemy od naprawy lub uszczelnienia okien i drzwi. To podstawa, by zapewnić sobie i domownikom komfort termiczny, a ponadto nie przepłacać za ogrzewanie.
Właściwie dobrane systemy grzewcze
Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się zastosowanym systemom grzewczym. Jeśli wciąż korzystamy ze starych grzejników, nie możemy liczyć na precyzyjne dopasowanie sposobu ogrzewania do funkcjonalności czy częstotliwości użytkowania poszczególnych pomieszczeń.
Nie należy unikać inwestycji w nowoczesne systemy grzewcze czy urządzenia, takie jak te, które oferuje sklep Econovli. Dostępne obecnie grzejniki, nawet te, które do pracy wymagają podłączenia do sieci energii elektrycznej, przynoszą oszczędności, zapewniają komfort termiczny domownikom. Ponadto są intuicyjne w obsłudze i oferują dodatkowe funkcjonalności.
Wolna przestrzeń wokół grzejników
Po zakończeniu obecnego sezonu grzewczego przyjrzyjmy się propozycjom nowoczesnych urządzeń i przemyślmy, w co zainwestować przed kolejną zimą. Tymczasem zadbajmy również o to, aby grzejniki, które aktualnie występują w naszych mieszkaniach i domach, pracowały wydajnie. Jak to zrobić?
Każdy grzejnik oferuje określoną moc. Efektywność pracy jednak spada, gdy grzejnik zostaje zasłonięty przez meble, długie firany i zasłony, a także wtedy, gdy przez większość czasu wykorzystujemy go do suszenia ubrań. Zamiast bowiem całą posiadaną moc przeznaczyć na ogrzewanie domowych wnętrz, jej część zostaje bezpowrotnie stracona, m.in. na ogrzewanie… mebli. Suszenie na grzejnikach również nie jest dobrym rozwiązaniem. Sporadyczne korzystanie z grzejnika w tym celu nie wpływa znacząco na komfort termiczny, ale robienie tego regularnie ma już ogromne znaczenie.
Temperatura dostosowana do funkcjonalności i częstotliwości użytkowania pomieszczeń
Dla zachowania komfortu termicznego ma również wpływ to, w jakim celu i jak często korzystamy z poszczególnych pomieszczeń. Od tego bowiem zależy m.in. wybrany poziom temperatury panującej we wnętrzach. W łazience temperatura musi być wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach, za to w sypialni, z której korzystamy tylko nocą, można ją nieco obniżyć, do około 18 stopni Celsjusza. W takich warunkach łatwiej o zdrowy i spokojny sen, a przy tym minimalizujemy ryzyko zbędnego przegrzewania pomieszczeń.
Uzyskanie i utrzymanie komfortu termicznego jest bardzo ważne dla wszystkich domowników. Korzystając z powyższych wskazówek można liczyć na odczuwane ciepło, ale bez ryzyka płacenia horrendalnych rachunków za sezon grzewczy.