Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Ścieżki w ogrodzie – jak je zaplanować i zaprojektować?

16 sierpnia 2021 ścieżki w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie mogą pełnić wiele istotnych funkcji. Nie tylko sprawdzają się przy łączeniu ze sobą poszczególnych punktów działki. Doskonale również nadają się dopełniania roli elementu dekoracyjnego czy podzielnika przestrzeni na mniejsze sektory. Jak zaplanować i wykonać ogrodowe ścieżki tak, by łączyły w sobie nie tylko estetykę, ale również funkcjonalność? Czy to zadanie można wykonać samodzielnie, czy lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty?

Jak wytyczyć ścieżki w ogrodzie?

W pierwszej kolejności, zanim rozpoczęte zostaną jakiekolwiek prace, należy odpowiednio wytyczyć wszelkie ścieżki i alejki, które mają się znaleźć w ogrodzie. Należy pamiętać o tym, by umożliwiały jak najszybsze przedostanie się z jednego punktu do drugiego, a przy tym funkcjonalnie i estetycznie dzieliły przestrzeń. Im ogród jest większy, tym zadanie może wydawać się nieco trudniejsze do satysfakcjonującego wykonania. Najkorzystniejszym rozwiązaniem przy planowaniu ścieżek i alejek w ogrodzie jest rozrysowanie sobie planu ogrodu, z uwzględnieniem wszystkich znajdujących się w nim elementów (sekcje, drzewa, przybudówki, altany itd.). Warto przy tym zastanowić się nad tym, które ścieżki ogrodowe będą wykorzystywane najczęściej oraz nad tym, jakie miejsca koniecznie dla ułatwienia ich użytkowania muszą zostać ze sobą połączone ścieżką, a wokół których bez większych trudności i niedogodności będzie można przemieszczać się naokoło.

Ścieżki w ogrodzie – jak je wyznaczyć?

Najlepszym sposobem będzie dokładne przyjrzenie się temu, jakie trasy w ogrodzie już zostały wydeptane przez domowników. Zgodnie z zasadą mówiącą o tym, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka takie sprawdzone ścieżki sprawdzają się najlepiej. Czasem ciężko jest zmienić przyzwyczajenia a więc może zdarzyć się, że pomimo nowych i ładnych ścieżek w ogrodzie, domownicy w dalszym ciągu będą korzystali z tych, którymi poruszali się dużo wcześniej.

Nie bez znaczenia jest także ilość ścieżek, która musi być odpowiednio dopasowana do wielkości ogrodu. To bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale również funkcjonalności czy dalszych możliwości aranżacji ogrodu. Warto pamiętać o tym, że poprzez układanie chodników, niezależnie od tego, jaki materiał został do tego celu wykorzystany zmniejsza się powierzchnia zielona, a co za tym idzie przy małych powierzchniach ścieżek tych nie powinno być zbyt dużo. W większości przypadków zdecydowanie najlepiej sprawdza się wykonanie większej ilości wąskich tras. Będą doskonałą i wygodniejszą alternatywą dla niewielkiej ilości szerokich ścieżek. Nie należy zapominać o tym, że chodniki, na których swobodnie mogą się minąć dwie osoby nie powinny mieć szerokości mniejszej niż 120 cm.

Zobacz więcej: https://rynek-deweloperski.pl/niezawodny-pomysl-czyli-grill-w-ogrodzie/

Jak płynnie wkomponować ścieżki w charakter ogrodu

Kiedy już zostaną rozplanowane wszelkie ścieżki w ogrodzie, które będą odpowiednio funkcjonalne, należy zadbać o ich estetykę. W tym przypadku istotne jest nie tylko to, z czego zostaną wykonane, ale również ich odpowiednie wkomponowanie w otaczającą przestrzeń.

Dbając o estetyczny wygląd ścieżek ogrodowych, przede wszystkim należy zadbać o:
– zachowanie dotychczasowego układu znajdujących się w ogrodzie drzew, rabat oraz krzewów;
– uwzględnienie tempa wzrostu i rozłożystości wszystkich ogrodowych roślin . To ważne, by nie doszło do sytuacji, w której rośliny po czasie będą się pokładały na ścieżce;
– dopasowanie wykorzystanych przy tworzeniu ścieżek materiałów do znajdujących się w ogrodzie ozdób. Istotne znaczenie ma także dostosowanie ich do elewacji domu czy płotu. Jeżeli wygląd ścieżek i alejek ma być możliwie jak najbardziej naturalny należy zadbać o to, by były one odpowiednio kręte, dzięki czemu ogród będzie wyglądał na delikatniejszy i bardziej dziewiczy. Oczywiście nie należy przesadzać ze byt dużą ilością zakrętów – codzienne chodzenie slalomem będzie nie tylko niekomfortowe, ale również i mało praktyczne.

ścieżka ogrodowa

Przy projektowaniu ścieżek ogrodowych bardzo ważny jest również typ roślinności, jaki się będzie wokół nich znajdował. Najlepsze będą rośliny mało rozłożyste, których nie będzie trzeba regularnie przycinać i formować, aby nie utrudniały wygodnego korzystania ze ścieżki.
Ścieżka w ogrodzie będzie wyglądała ładnie i naturalnie tylko w przypadku, w którym zostanie odpowiednio dopasowana do fasady głównego budynku. W praktyce oznacza to, że materiały wykorzystane do budowy ścieżki muszą być dokładnie w takim samym stylu jak te, które wykorzystane zostały przy budowie domu. Taki zabieg sprawi, że będzie on naturalnym jego przedłużeniem, prezentując się doskonale na jego tle. Dla uniknięcia wrażenia bałaganu należy zadbać o odpowiedni typ materiału. Warto uwzględnić także zachowanie odpowiedniej kolorystyki pomiędzy fasadą budynku, a ścieżką w ogrodzie.

Jakie materiały sprawdzą się najlepiej do wykonania ścieżki w ogrodzie? Jakie są ich zalety, a jakie wady?

Ogrodowe ścieżki i alejki mogą być wykonywane z bardzo różnych materiałów. Aby wyglądały estetycznie, a przede wszystkim naturalnie i praktycznie powinny być spójne zarówno ze stylem domu, jak i całego ogrodu. Przy wyborze materiału nie bez znaczenia jest jego trwałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Jeżeli chodzi o pierwszy aspekt należy rozważyć, czy ścieżka to rozwiązanie na stałe, czy może tylko na czas określony. W pierwszym wypadku warto stawiać na materiały wysokiej jakości. Powinny być odporne na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne, które jak łatwo się domyślić nie należą najtańszych. Jednak jeżeli ścieżka ma być tylko okazjonalna, bez większych problemów można zdecydować się na materiały niższej jakości – zdecydowanie tańsze, które nie muszą przetrwać w stanie nienaruszonym przez wiele lat w zmiennych warunkach.

Jakie materiały wykorzystywane są najczęściej do budowy ścieżek w ogrodzie? Jednym z nich jest kora. Nie jest to rozwiązanie trwałe. Ze względu na dość dużą degradowalność tego materiału istnieje konieczność bardzo częstego poprawiania konstrukcji ścieżki. W tym przypadku dla zachowania funkcjonalności i komfortu użytkowania niezbędne jest również zastosowanie ograniczników. Pomimo pewnych niedogodności kora jest materiałem estetyczny, o delikatnym wykończeniu i możliwości zmiany aranżacji w prosty sposób.

Alternatywą dla kory może być żwirek. Ze żwirku ścieżkę można wykonać w szybki i prosty sposób, uzyskując z ten sposób delikatny i co najważniejsze naturalny efekt. Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest to materiał, po którym można komfortowo biegać. Żwirek nie będzie się sprawdzał zbyt dobrze w przypadku tych ogrodów, po których każdego dnia poruszają się aktywne dzieci. Ponadto takie rozwiązanie wymaga zastosowania specjalnych ograniczników po bokach ścieżki.

Kolejnym często stosowanym materiałem przy ogrodowych ścieżkach są impregnowane belki drewna. Jest to rozwiązanie bez wątpienia bardzo estetyczne, jednak by drewno zachowało swoje walory musi być regularnie impregnowane.

Co jeszcze sprawdzi się przy ścieżkach w ogrodzie?

Mogą być to również otoczaki, popularnie nazwane kocimi łbami. Materiał ten wygląda bardzo ładnie, szczególnie jeśli zostaje w umiejętny sposób zestawiony z ogrodową roślinnością. Warto jednak pamiętać o tym, że po opadach deszczu staje się bardzo śliskim materiałem. Poruszanie się po takiej ścieżce może być nieco niebezpieczne.
Cegła klinkierowa jest materiałem, który szczególnie użyteczny będzie przy tworzeniu podjazdów lub miejsca parkingowego dla samochodu. Dzięki niej można osiągnąć ładny, nieco rustykalny efekt. Warto również podkreślić, że jest to jeden z tych materiałów, które dość ładnie się starzeją. Jest to materiał o wielu walorach zarówno estetycznych, jak i użytkowych, który nie należy do najtańszych.

Zobacz również: https://rynek-deweloperski.pl/o-czym-warto-pamietac-porzadkujac-swoja-dzialke/

Jednym z najłatwiejszych do ułożenia materiałów na ścieżce ogrodowej jest specjalny beton w formie bloczków. Choć jego konstrukcja i montaż jest dość prosty, to jednak ze względu na swój mało naturalny wygląd nie jest aż tak popularny jak pozostałe materiały.

ścieżka w ogrodzie

Kamienne płyty

Osoby, którym zależy na eleganckim wykończeniu ścieżek ogrodowych powinny sięgać po kamienne płyty. Jest to materiał wysoce wytrzymały zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i zmiennie warunki atmosferyczne. Z tego też względu zakup kamiennych płyt do ścieżek ogrodowych będzie stanowił inwestycję na długie lata. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to materiał dość drogi. Ponadto jego układanie nie należy do najłatwiejszych. Płyty często mają bardzo rożną grubość (co pod względem technicznym nie stanowi ich wady produkcyjnej).

Niezależnie od zastosowanego materiału, w większości przypadków warto pokusić się o samodzielne zaprojektowanie i wykonanie ścieżek ogrodowych. Po przemyśleniu wielu kwestii nie będzie to trudne i wymagające zadanie. Pozwoli zaoszczędzić nie małą sumkę, poprzez brak zaangażowania do wykonania zadania specjalisty. To szczególnie cenne będzie w przypadkach wykonywania ścieżek, które docelowo mają służyć w ogrodzie domownikom przez bardzo długi czas.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ciągnik rolniczy John Deere 6R
Pompy ciepła
adaptacja projektu

Jesteś zainteresowany reklamą?

adaptacja projektu