Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jaką rolę odgrywa powierzchnia pomocnicza w mieszkaniu?

16 października 2019

Wskazując funkcje budynku, najczęściej mamy na myśli funkcje mieszkalne. To one są najważniejsze, wiele osób marzy o własny mieszkaniu, czy domu. Co oznacza termin – mieszkanie? Mieszkanie, to zespół pomieszczeń, które dzielą się na pomieszczenia mieszkalne oraz pomocnicze. Każde mieszkanie powinno mieć zapewnione oddzielne wejście. Zespół pomieszczeń ma pozwolić na prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego.

Powierzchnia pomocnicza w mieszkaniu

Łatwo się domyślić, iż w skład powierzchni mieszkalnej wchodzą pokoje, sypialnie, salon. Co to jest zatem powierzchnia pomocnicza? Wchodzi ona w skład powierzchni użytkowej mieszkania, jest wydzielona i zamknięta ze wszystkich stron. Powierzchnia pomocnicza znajduje się w obrębie mieszkania, i ma za zadanie zapewnić komunikację wewnętrzną (korytarz), warunki higieniczno-sanitarne (łazienka, wc), miejsce do przygotowywania posiłków (kuchnie). W skład powierzchni pomocniczej wchodzą także, takie pomieszczenia jak: wszelkie schowki, spiżarnie, garderoby, schody, magazyny opału, garaże, czy pomieszczenia gospodarcze. Zaliczamy do niej także powierzchnię balkonów i tarasów. Wszelkie pomieszczenia w mieszkaniu, które nie spełniają warunków dot. wysokości, także zalicza się do powierzchni pomocniczej. W potocznym rozumieniu, często określamy powierzchnię mieszkalną oraz pomocniczą, jako całość mieszkania.

Rola powierzchni pomocniczej w mieszkaniu

Powierzchnia pomocnicza w mieszkaniu jest z nią nierozerwalnie połączona, trudno wyobrazić sobie prowadzenia gospodarstwa domowego bez kuchni, czy łazienki, wc. Jeszcze trudniej bez korytarza, który przecież komunikuje ze sobą wszystkie oddzielone pomieszczenia. Spełnia ona niejako funkcję służebną wobec powierzchni mieszkalnej, i jest wprost określona w każdym projekcie budynku. Projekt budowlany nie uzyska akceptacji bez wydzielonej kuchni, czy łazienki. Zatem pomieszczenia pomocnicze mają za zadanie zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Powierzchnia pomocnicza w przepisach prawa

Ustawodawca określa w przepisach prawa m.in. w ustawie z 1994r. o własności lokalu oraz rozporządzeniu z 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czym jest powierzchnia pomocnicza, i jakim celom za służyć.

Ustawodawca, wskazuje jakie powinny być zachowane minimalne warunki, w jakich człowiek, rodzina powinna funkcjonować. To także ważne wskazówki dla architekta, projektanta oraz ewentualnie dewelopera. To pewne uszczegółowienie przepisów prawa budowlanego.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?