rynek-deweloperski.pl

strona o nieruchomościach, prawie i budownictwie

Prawo

Na czym polega ustawa inwestycyjna

Temat ustawy inwestycyjnej to wciąż gorący temat. Z jej zasadami nie do końca wszyscy się zgadzają ale jest ona już aktywna i w tej chwili należy działać już tylko zgodnie z jej zasadami.

Co to jest?

Ustawa inwestycyjna reguluje zasady budowania nieruchomości na terenach nieobjętych planami zagospodarowań. Do czasu jej ustanowienia możliwe były budowy w miejscach znajdujących się przy terenach, na których nie było żadnych wcześniej zbudowanych budynków. Wystarczyło, że tylko w danej okolicy były budynki mieszkalne już od dawna wybudowane. Fakt ten był nagminnie wykorzystywany przez deweloperów, którzy na takich terenach stawiali budynki mieszkalne.
Dzięki takiej sytuacji w miejscach oddalonych od jakichkolwiek zabudowań powstawały całe osiedla. Dzisiaj najważniejsza jest działka sąsiednia, musi być ona zabudowana i nie może na niej stać budynek pomocniczy typu garaż a normalny budynek.
Krótko mówiąc by móc zbudować coś na działce nieobjętej planowaniem zagospodarowania przestrzennego, przynajmniej jeden jej bok, o długości 4 metrów, musi sąsiadować z zabudowaną już wcześniej działką.

Jaki był cel wprowadzenia ustawy inwestycyjnej?

Ustawodawca miał na celu by decyzja o warunkach zabudowy danego terenu pełniła rolę narzędzia uzupełniającego zabudowę a nie by kolejne zabudowy powstawały na terenach odległych od miejsc już zabudowanych.
Ustawa daje duże utrudnienia osobom, które są, na przykład, właścicielami działek graniczących z drogą, parkiem i dwiema niewykupionymi przez nikogo działkami. Praktycznie takie osoby na swoich działkach nie będą mogły nic wybudować.

Co jeszcze niesie ze sobą ustawa?

Ustawa wprowadza utrudnienia developerom, którzy swoje działki kupowali latami nie patrząc na jakich terenach one leżą. Dzisiaj takie działki będzie bardzo trudno sprzedać a ich cena znacznie się obniży.
Trudności będą mieć też osoby, które chcą podzielić swoją dużą działkę i sprzedać ją jakie mniejsze oraz osoby, które weszły w posiadanie działek pod lasem lub przy parkach.
Wystawiane dotąd tak zwane wuzetki, pozwalające na budowę na terenach bez planów zagospodarowania przestrzennego będą ważne teraz tylko przez dwa lata. Ponadto ustawa zmieni zasady dostępu do drogi wewnętrznej, będzie obowiązkowe uzbrojenie terenu w momencie wystąpienia o zgodę na budowę, ulegnie zmianie też zasada kontynuacji.
Ustawa inwestycyjny ma swoje dobre cele ale i także tworzy wiele utrudnień dla poszczególnych inwestorów. Ponadto dodać także należy, że ustawa ma wprowadzić nową formułę projektu budowlanego.