Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Podłoga ślepa – podłoże pod panele, mozaikę czy terakotę

19 września 2019

Obecnie w budownictwie są stosowane różnorodne, innowacyjne rozwiązania. Wielu inwestorów decyduje się na założenie ślepej podłogi z płyt, która to jest doskonałym rozwiązaniem jako podkład pod panele czy terakotę. W jaki sposób wykonuje się tego typu podkład podłogowy?

Co to jest podłoga ślepa?

Ślepą podłogę stanowi pierwsza warstwa podłogowa, która to jest układana na legarach. W tym przypadku do najczęściej używanych materiałów budowlanych należą deski sosnowe i świerkowe, natomiast nieco rzadziej jodłowe o grubości 25 mm łączone na wpust i wypust.

Ponadto tego typu podłoga może być wykonana z płyt wiórowych o grubości 15 cm. Zazwyczaj są one wykorzystywane wówczas, gdy inwestor w przyszłości przewiduje zastosowanie na całej powierzchni wykładziny dywanowej. Rola „ślepej podłogi” polega przede wszystkim na solidnym połączeniu wszystkich legarów oraz stworzeniu podkładu, na którym to będą mogły stanąć kolejne ściany domku.

W jaki sposób położyć ślepą podłogę?

Przed ułożeniem wybrane lagry powinny zostać dobrze zaimpregnowane, najlepiej pod ciśnieniem, bowiem wówczas podłoga jest odporna na działanie wilgoci oraz owadów. Wielkość legarów trzeba zawsze dobrze dopasować do wysokości podłogi. Układa się je zawsze równolegle do siebie na paroizolacji położonej na podłożu. Odległość pomiędzy nimi jest zawsze uzależniona od grubości oraz rodzaju drewna i obciążenia podłogi. Folię paroizolacyjną stosuje się zawsze na świeżych stropach betonowych lub gęsto – żebrowych, co zapobiega zawilgoceniu legarów.

Może się okazać, że drewniane elementy przed zaimpregnowaniem będą wymagać odpowiedniej obróbki, np. wyszlifowania. Warto to wcześniej sprawdzić i wcześniej zaopatrzyć się chociażby w elektronarzędzia i tarcze do szlifowania drewna.

W czasie budowy podłogi na legarach niezwykle ważne jest odpowiednie ich wypoziomowanie. Czynność tą najlepiej wykonać przy użyciu specjalnej łaty murarskiej. Chcąc dobrze wyrównać ich poziom, warto zastosować odpowiednie podkładki, a więc drewniane lub plastikowe kliny. W zależności od grubości legarów stosuje się podkładki co 20 – 50 centymetrów. Im grubsze są legary, tym podkładki się rzadziej kładzione.

Następnie do dobrze wypoziomowanych legarów mocuje się z pomocą gwoździ lub wkrętów wybrany materiał, a więc deski, płyty wiórowe lub OSB. W ten sposób wykonany podkład nosi nazwę ślepej podłogi.

Warto pamiętać o tym, że deski na ślepą podłogę powinny mieć grubość co najmniej 22 mm, a płyty wiórowe i OSB – co najmniej 13 mm. Czoła desek czy płyt należ zawsze łączyć zawsze na legach, a boki płyt, które a nich nie leżą należy sklejać. Puste przestrzenie występujące pomiędzy legarami trzeba zawsze wypełnić materiałem izolacyjnym, w postaci wełny mineralnej, ale tylko do 2/3 ich wysokości.

Fachowo wykonana podłoga powinna być wentylowana. W tym celu należy pozostawić otwór wentylacyjny w listwie przyściennej pomiędzy każdą parą legarów.

Na tak przygotowanym podkładzie podłogowym można układać różnego rodzaju parkiety, mozaiki czy terakotę.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ciągnik rolniczy John Deere 6R
Pompy ciepła
adaptacja projektu

Jesteś zainteresowany reklamą?