Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Powierzchnia wewnątrz budynku przeznaczona dla ruchu wewnątrz to powierzchnia ruchu

10 września 2019

W zbudowanych budynkach w jakiś sposób trzeba się poruszać. Wnętrze budynku to nie tylko powierzchnie lokali mieszkalnych i użytkowych ale także powierzchnie, po których lokatorzy muszą przejść. Projektując budynek mieszkalny, usługowy, budynek pożytku publicznego bierze się pod uwagę powierzchnię ruchu i również jej wielkość wlicza się w wielkość nowo powstałej inwestycji. Czym dokładnie jest powierzchnia ruchu?

Powierzchnia ruchu – normy

Powierzchnia ruchu jest powierzchnią obliczaną jako powierzchnia netto, przeznaczona dla ruchu w środku danego budynku. W skład tej powierzchni wchodzą powierzchnie klatek schodowych, korytarzy, wewnętrznych ramp i pochylni, poczekalni, balkonów ewakuacyjnych. Powierzchnie te są obliczane osobno dla każdej kondygnacji danego budynku.
Dodatkowo do powierzchni ruchu wlicza się także wszystkie powierzchnie umieszczonych w budynkach szybów dźwigowych. Wlicza się też wartości powierzchni wbudowanych urządzeń, po których mieszkańcy się poruszają, dla przykładu, powierzchnie schodów, które są osobno obliczane dla danych kondygnacji. Zawsze liczy się wartości netto danych powierzchni.

Polecamy: https://rynek-deweloperski.pl/najem-krotkoterminowy-co-trzeba-o-nim-wiedziec/

mieszkanie

Powierzchnia ruchu – gdzie się ją wylicza?

Zgodnie z definicją powierzchni ruchu jest to powierzchnia pomieszczeń, po których odbywa się ruch mieszkańców danego budynku. Do tego rodzaju powierzchni nie zalicza się więc powierzchni komunikacyjnych w domach jednorodzinnych. w mieszkaniach wielopoziomowych oraz w innych pomieszczeniach usługowych. Tutaj miejsce ma powierzchnia użytkowa danych lokali.
Całość powierzchni ruchu w danym budynku to suma wszystkich powierzchni netto z każdej jego kondygnacji.

Zobacz także: https://rynek-deweloperski.pl/jak-przygotowac-sie-do-remontu-mieszkania-w-bloku/

mieszkanie powierzchnia

Wartość całej i pełnej powierzchni budynków

Budynki mają różne swoje powierzchnie, które obliczane są jako wartości netto. Całość powierzchni danej inwestycji budowlanej to suma ich poszczególnych powierzchni zwana powierzchnią całkowitą budynku. W skład powierzchni całkowitej wchodzi powierzchnia ruchu, powierzchnia użytkowa i powierzchnia usługowa. Rozmiary powierzchni danego budynku dadzą możliwość wyliczenia jego całej kubatury.
Wielkości powierzchni są brane pod uwagę już na etapie projektowania poszczególnych budowli. Dokładna orientacja co do kubatury i wielkości poszczególnych pomieszczeń pozwoli na pełne zaprojektowanie budynku, uwzględniając wszystkie jego normy budowlane. Ponadto dokładne obliczenia powierzchni i kubatury służą także do przestrzennej charakteryzacji budynków zbliżonych do siebie pod względem funkcjonalności.
Powierzchnię i kubaturę budynków oblicza się według polskiej normy: PN-ISO 9836:1997.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zakup mieszkania
Czy warto inwestować w nieruchomości
mieszkanie w warszawie

Jesteś zainteresowany reklamą?

mieszkanie w warszawie