Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Remont mieszkania – jak się przygotować?

14 sierpnia 2021 remont mieszkania

W wielu przypadkach okres wiosenny okazuje się być doskonałym momentem do realizowania planów remontowych. Tylko jak przygotować się do remontu mieszkania w bloku, aby wszystko przebiegło zgodnie z oczekiwaniami, a planowana zmiana wystroju nie nadszarpnęła nie tylko domowego budżetu, ale również stanu zdrowia psychicznego?

Odpowiednia ekipa remontowa to podstawa

Jeżeli nie przeprowadzamy samodzielnie remontu, niezależnie od tego czy jest to spowodowane brakiem czasu, czy umiejętności, przede wszystkim należy zadbać o to, by zlecenie wykonała zaufana i sprawdzona ekipa. W tym celu przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapoznać się z opiniami rodziny czy znajomych na ten temat. Można również zapoznać się z opiniami w internecie odnośnie danej ekipy remontowej, co w dobie popularności różnego rodzaju portali nie będzie zadaniem trudnym do wykonania.

Znalezienie dobrego i co najważniejsze rzetelnego fachowca nie jest zadaniem łatwym. Szczególnie jeżeli musimy zmieścić się w określonym czasie oraz w budżecie. Dodatkowo chcemy aby wszystkie prace były wykonane solidnie i bez jakichkolwiek usterek. Dlatego też z wyborem ekipy remontowej nie należy się spieszyć a decyzje podejmować jedynie po przemyśleniu wielu istotnych kwestii.

Zobacz także: https://rynek-deweloperski.pl/co-sklada-sie-na-czynsz-w-spoldzielni-mieszkaniowej/

Czy wszystkie prace remontowe muszą być zgłaszane do wspólnoty?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku wprowadzenia remontu mieszkania w bloku, w niektórych przypadkach niezbędne jest poinformowanie o ich prowadzeniu wspólnoty mieszkaniowej. Uprzedzenia o planach remontowych, zgodnie z ustawą o prawie budowlanym nie wymagają pracę związane z konserwacją mieszkania, czyli malowanie ścian czy tapetowanie. Zgody spółdzielni wymagają natomiast wszystkie te czynności, które będą związane z ingerencją w strukturę części wspólnych i konstrukcji budynku. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których planowane jest przebudowanie mieszkania, które wymaga burzenia ścian czy wymiany okien.

Według przepisów jeszcze przed remontem zarządca powinien udzielić informacji oraz rozwiać wszelkie wątpliwości mieszkańca co do kwestii technicznych prowadzenia remontu. Kwestie techniczne dotyczą godzin pracy ekipy remontowej i ewentualnych hałasów związanych z prowadzeniem prac czy obowiązków zabezpieczenia części wspólnych w czasie prowadzenia prac remontowych. Choć wydawać by się mogło, że takie formalności są zbędne, to jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że ich zaniechanie może doprowadzić do uznania właściciela za winnego samowoli budowlanej. Jest to wykroczenie zagrożone wysoką karą grzywny oraz koniecznością przywrócenia stanu poprzedniego. Dla własnego spokoju warto również odpowiednio wcześnie uprzedzić sąsiadów o planowanych pracach, przeprosić za ewentualne hałasy i powstałe niedogodności. Można zrobić to samodzielnie bądź wywiesić kartkę z informacją przeznaczoną dla sąsiadów w widocznym miejscu.

remontmieszkania

Jak zaplanować remont mieszkania?

W przypadku wykonywania remontu samodzielnie bez wsparcia projektanta w pierwszej kolejności należy upewnić się, czy zmiany, które mają być przeprowadzone w mieszkaniu, są w ogóle możliwe do przeprowadzenia w ramach remontu. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie techniczne wymagające ingerencji w strukturę budynku. W tym przypadku o tym, czy dane prace można przeprowadzić, czy też trzeba będzie ich zaniechać, decyduje przede wszystkim spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota, która przedstawia ograniczenia konstrukcyjne danego mieszkania. Dobrą praktyką będzie również przygotowanie projektu okładzin ściennych i posadzek, co pozwoli na zakup odpowiedniej ilości materiału (pamiętając o zachowaniu odpowiedniego zapasu na wypadek gdyby w czasie prac uległy one uszkodzeniu). Przed remontem warto również wykonać projekt rozmieszczenie urządzeń i mebli znajdujących się w remontowanym pomieszczeniu. Dzięki temu w prosty sposób można uzyskać wygodną aranżację po skończeniu prac remontowych.

Dla ułatwienia sobie zadania, przed udaniem się na zakupy remontowe warto sporządzić listę wszystkich niezbędnych produktów i sprzętów. Dodatkowo pozwoli na uzyskanie wstępnego kosztorysu i oszacowanie tego, jaki będzie ogólny koszt wykonania remontu.

Jaka jest odpowiednia kolejność prac remontowych?

Zgodnie z zaleceniami specjalistów remont zawsze warto zacząć od najcięższych prac (wyburzanie, stawianie ścian, skuwanie warstw ściennych i podłogowych). Dopiero później można przejść do pozostałych nieco lżejszych prac. Przeprowadzając remont mieszkania w bloku warto pamiętać o tym, że pracę najlepiej jest zacząć od łazienki i kuchni. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość Jak najszybszego skorzystania z zawartych w nim sanitariatów. Dobrym rozwiązaniem przy okazji remontu jest również kontrola wszelkich znajdujących się w domu instalacji. Dzięki temu nie będzie już konieczności powrotu do ewentualnych zmian czy udoskonalenie gdy prace budowlane zostaną już zakończone. Końcowym elementem każdego remontu jest montaż gniazdek czy innych elementów elektrycznych.

Remont mieszkania – lista pytań

Aby jeszcze lepiej przygotować się do planowanego remontu, dla ułatwienia sobie zarówno kwestii technicznych, jak i tych związanych z przygotowaniem psychicznym, przed rozpoczęciem planowania prac warto szczerze odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

– Kiedy remont na zostać przeprowadzony i jaką część mieszkania ma obejmować? Jak długo mają być prowadzone wszystkie prace?
– Czy biorąc pod uwagę kwestie prywatne i zawodowe możliwe jest przeprowadzenie niczym niezakłóconego remontu mieszkania?
– Czy w czasie prac remontowych istnieje możliwość w miarę komfortowego zajmowania mieszkania, czy na czas prowadzenia prac konieczne będzie znalezienie tymczasowego lokum? Czy tymczasowe miejsce zamieszkania będzie nadal dostępne jeżeli z przyczyn całkowicie niezależnych remont się przedłuży?
– Czy istnieje możliwość bezpiecznego przechowania mebli oraz rzeczy osobistych na czas trwania remontu (jest to istotne pytanie przede wszystkim w przypadkach, w których prace modernizacyjne prowadzone są w całym mieszkaniu)?

– Jaki jest zakres prac remontowych i czy na pewno wszystkie koniecznie muszą zostać zrealizowane? Ustalanie priorytetowych prac będzie szczególnie istotne w przypadku remontów o dość ograniczonym budżecie.
– Czy zdajemy sobie sprawę ze stanu mieszkania? Szczególnie chodzi tu o instalacje, stolarkę czy ściany.
– Czy naprawdę mamy pomysł na przeprowadzenie remontu tak, aby jego końcowy efekt był w pełni satysfakcjonujący?
– Czy znajdziemy ekipę remontową, która wykona wszelkie prace z należytą starannością, dotrzymując przy tym ustalonego wcześniej terminu i nie nadwyrężając budżetu przeznaczonego na ten cel?
– Czy domownicy będą w stanie odpowiednio często kontrolować przebieg prac w mieszkaniu?
– Czy wszystkie prace przewidziane w zakresie remontu na pewno zmieszczą się z budżecie przeznaczonym na ten cel?

remont mieszkania

Koszty

Pod uwagę należy wziąć tu nie tylko koszt materiałów, ale również nowych mebli, oświetlenia, sprzętu AGD czy wszelkiego rodzaju dodatków. Jeżeli zajdzie taka konieczność przy ustalaniu budżetu na remont nie należy zapominać o dodatkowych kosztach generowanych przez konieczność wywiezienia gruzu. Są to opłaty za wniesienie/wyniesienie mebli czy zabezpieczenia elementów w mieszkaniu jak i w części wspólnej.
– Czy jeżeli zajdzie taka konieczność będzie możliwość zwiększenia budżetu przeznaczonego na remont? Jeśli tak to do jakiej kwoty?
– Czy wszystkie formalności dotyczące remontu zostały właściwie wypełnione?

Zobacz więcej: https://rynek-deweloperski.pl/jak-komfortowo-urzadzic-mieszkanie-pod-wynajem/

Udzielenie szczerych odpowiedzi na powyższe pytania naprawdę może rozwiać wiele wątpliwości dotyczących nie tylko kwestii technicznych związanych z prowadzeniem prac remontowych, jak i samym sensem czy koniecznością ich prowadzenia. Dzięki odpowiedziom na pytania można również nieco przygotować się na ewentualne zaskakujące sytuacje, z których po przemyśleniu wcześniejszym wszystkich istotnych aspektów prowadzenia remontu, można poradzić sobie zdecydowanie łatwiej. Remonty mieszkań nie należą do najłatwiejszych, jednak po odpowiednim przygotowaniu nie należy się ich obawiać.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ciągnik rolniczy John Deere 6R
Pompy ciepła
adaptacja projektu

Jesteś zainteresowany reklamą?

adaptacja projektu