rynek-deweloperski.pl

strona o nieruchomościach, prawie i budownictwie

Nieruchomości Poradniki

W jaki sposób przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?

Bardzo wielu młodych ludzi z ustabilizowaną sytuacją zawodową, postanawia wziąć kredyt hipoteczny. W naszym kraju własne mieszkanie lub dom to jeden z wyznaczników statusu społecznego, ale też najlepszy gwarant bezpieczeństwa. Mnóstwo osób postrzega nieruchomości jako świetny sposób na inwestowanie i finansowe zabezpieczenie przyszłości.

Kredyt hipoteczny czyli jak sfinansować zakup mieszkania

Mało kogo stać na zakup nieruchomości za pieniądze z własnej kieszeni. Najczęściej zakup mieszkania lub domu jest finansowany dzięki zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Taki kredyt hipoteczny bierze się na maksymalnie 30 lat. Staranie się o kredyt hipoteczny to ważne wydarzenie w życiu każdego młodego człowieka. Warto wiedzieć, jak się do tego wszystkiego dobrze przygotować, aby analitycy banku pozytywnie ocenili zdolność kredytową i przyznali kredyt. To właśnie zdolność kredytowa jest oceniana podczas analizowania wniosku. Im wyższa zdolność kredytowa danego klienta, tym może on otrzymać więcej pieniędzy na zakup mieszkania lub budowę domu. Aby poprawić swoją zdolność kredytową, warto po pierwsze ustabilizować sytuację zawodową, tak by mieć umowę w pracy na czas nieokreślony. Dobrze jest pozamykać różne linie kredytowe i spłacić swoje zaległości finansowe, na przykład wcześniejsze kredyty i pożyczki. Dzięki temu buduje się swoją pozytywną historię kredytową, co zwykle jest bardzo pozytywnie ocenione przez analityków.

Wymagany wkład własny 2020

Ubiegając się o kredyt hipoteczny, warto również wiedzieć o tym, że bank będzie potrzebował pewnego zabezpieczenia finansowego, które zgodnie z przepisami wynosi 20% wartości nieruchomości. Oznacza to, że przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania o wartości 1000000 zł, klient powinien mieć swój kapitał wynoszący 200 000 zł. Ten kapitał to mogą być pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym, albo na przykład nieruchomość w postaci działki czy innego mieszkania, należącego do wnioskodawców. Jednym słowem wkład własny to może być majątek taki jak nieruchomość. Jeżeli nie posiada się tego zabezpieczenia dla banku, trzeba będzie w jakiś sposób zgromadzić tę kwotę. Dobrym pomysłem może być chociażby pożyczenie od rodziny. Niestety już od kilku lat przepisy są takie, że banki nie kredytują w całości kwoty potrzebnej na zakup mieszkania. Wkład własny jest zobligowany przepisami, to wymóg, z którym klient spotka się bez względu na to, w jakim banku będzie ubiegał się o kredyt hipoteczny. Jednym słowem wkład własny jest wszędzie wymagany.