Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Najem krótkoterminowy – co trzeba o nim wiedzieć?

8 sierpnia 2021 najem krótkoterminowy

Ostatnie lata były bardzo trudne dla właścicieli mieszkań. Panująca pandemia, a w szczególności zajęcia zdalne dla studentów i zamrożenie ruchu turystycznego powodowały, że znaczna część wynajmujących zniknęła czasowo z rynku. Nic więc dziwnego, że właściciele nieruchomości sięgnęli po inne sposoby zarobku, czyli wynajem krótkoterminowy. Na czym takie wynajmowanie polega, jakie są tego wady i zalety, a przede wszystkim jak to wygląda od strony podatkowej? Czy na wynajmie krótkoterminowym da się zarobić i faktycznie jest to dobra forma wynajmowania swojego mieszkania? Najem krótkoterminowy – jakie są jego wady?

Czym jest najem krótkoterminowy?

Każdy doskonale wie, czym jest klasyczny wynajem długoterminowy. Najemca podpisuje z właścicielem mieszkania umowę najmu, zobowiązując się do uiszczania comiesięcznego czynszu oraz płacenia za wszystkie opłaty. Warto tez dowiedzieć się co wchodzi w skład czynszu aby uniknąć nieporozumień. Właściciel mieszkania udostępnia natomiast lokum. Podczas podpisywania takiej umowy pobierana jest kaucja oraz określany jest czas wynajmu. Najczęściej taki wynajem trwa nawet kilka lat.

Zobacz także: https://rynek-deweloperski.pl/co-wchodzi-w-sklad-czynszu-kilka-praktycznych-porad-dla-kazdego/

Czym natomiast jest wynajem krótkoterminowy? Jest to wynajmowanie mieszkania na okres jednej nocy lub też najwyżej kilku dni. Propozycja ta jest adresowana nie do osób chcących zamieszkać w danym mieście na dłużej, lecz będących w nim jedynie przejazdem lub też w celach turystycznych. Jest to dla rewelacyjna propozycja, ponieważ zamiast udawać się do hotelu to mogą oni w danym miejscu życzyć zupełnie jak w prywatnym, własnym mieszkaniu. Nie tylko mają oni zapewnioną o wiele większą prywatność, bezpieczeństwo czy też wygodę, lecz również o wiele lepszy standard za tę samą, a często nawet niższą cenę. Co więcej, w przypadku wynajmowania krótkoterminowego mieszkania są większe, lepiej rozplanowane i o wiele lepiej urządzone.

wynajem mieszkania

Kto wynajmuje krótkoterminowo?

Jak więc widać, wynajem krótkoterminowy jest dość specyficzny i daleko odbiega od tego, jak prezentuje się klasyczny wynajem długoterminowy. Warto więc się w tym miejscu dowiedzieć, kto tak wynajmuje. Kim są klienci, którzy korzystają z takich form wynajmu?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najczęściej krótkoterminowo wynajmują turyści, którzy odwiedzają dane miejsce na kilka dni, maksymalnie na tydzień. Co więcej, równie często z takiego wynajmowania korzystają także pracownicy, wysyłani na delegacje przez pracodawców. Jest to dla firm zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż zapewnianie pracownikowi hotelu, a i dla pracowników jest to wygodniejsze, ponieważ mieszkania wynajmowane w taki sposób zapewniają zwyczajnie o wiele lepszy standard.

Polecamy: https://rynek-deweloperski.pl/powierzchnia-wewnatrz-budynku-przeznaczona-dla-ruchu-wewnatrz-to-powierzchnia-ruchu/

Jak więc tu wyraźnie widać, nie każde mieszkanie będzie się na taki wynajem nadawało. Nie chodzi tu rzecz jasna o typ mieszkania czy też jego wielkość, lecz przede wszystkim o to, w jakim ono będzie mieście. Jeśli będzie to miała miejscowość, to raczej nie ma sensu przeznaczać mieszkania na taki wynajem. Żeby faktycznie znaleźć na niego najemców, musi się ono znajdować w stolicy, lub też ewentualnie w kilku miastach polski, które zaliczane są do tych większych, czyli np. w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy też Poznaniu. W innym wypadku wynajęcie na krótki termin mieszkania będzie trudne lub też zwyczajnie niemożliwe.

Najem krótkoterminowy – możliwy zarobek

Jak to jednak wygląda z punktu widzenia właściciela takiego mieszkania, szczególnie pod kątem zarobków? Wynajęcie mieszkania na dłuższy okres jest dość dochodowych zajęciem. W zależności od metrażu, miasta czy też dzielnicy, miesięczny dochód z tego tytułu może wynosić od tysiąca, do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Jak to jednak wygląda w przypadku wynajmu krótkoterminowego? Zobacz więcej na ten temat: https://rynek-deweloperski.pl/w-jaki-sposob-zarabiac-na-krotkoterminowym-wynajmie-nieruchomosci/

Najem krótkoterminowy – koszt

Przyjmuje się, że koszt wynajęcia pokoju hotelowego to około 200 złotych za dobę. Oczywiście wszystko tu zależy od standardu, czy też lokalizacji, lecz taką można przyjąć cenę. Koszt hostelu w tym samym miejscu, to wydatek sięgający nawet około 80 złotych. Jeśli więc przyjąć niższą cenę, dajmy na to, 60 złotych za noc, to jak się okazuje, w ciągu tygodnia z tego tytułu można zarobić 420 złotych. Jak więc widać jest to całkiem spory zarobek. Tym bardziej że nie jesteśmy z nikim związani długotrwałą umową, więc w każdej chwil możemy dowolnie zmieniać stawkę. Rodzi to naprawdę olbrzymie możliwości, jeśli chodzi o zarobek przy pomocy takiego mieszkania. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób interesuje się tym nieco dokładniej i stara się zdobyć na temat takiego wynajmowania nieco informacji. Przede wszystkim z zakresu konkretnych zalet, które to przynosi, lecz również wad i niedociągnięć, które czekać mogą na właściciela mieszkania.

Wynajem krótkoterminowy – wady i zalety

Przed tym, gdy zdecydujemy się na zmianę profilu wynajmowania swojego mieszkania z długoterminowego na krótkoterminowe, trzeba w pierwszej kolejności dowiedzieć się tego, jakie są konkretnie zalety, oraz przede wszystkim wady takiej formy wynajmu. Z czym zatem konkretnie wiąże się wynajem krótkoterminowy i na co w jego przypadku trzeba uważać?

Jakie są zatem zalety takiego wynajmowania i na co można liczyć? Przede wszystkim najważniejszą zaletą w tym wypadku jest naprawdę duży zysk. Wynajem krótkoterminowy daje często o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset większy zarobek niż klasyczne wynajmowanie długoterminowe.

Kolejną bardzo ważną zaletą jest małe ryzyko straty finansowej z tytułu posiadanego mieszkania. Często inwestorzy kupują mieszkania konkretnie pod taki wynajem. Jeśli nawet nie będzie on przynosił zysków, to jednak mieszkanie w dalszym ciągu zyskuje na wartości. Finalnie taka inwestycja będzie opłacalna.
Nie da się również nie wspomnieć o tym, że takie wynajmowanie daje o wiele większą kontrolę nad mieszkaniem.. Wynajmując mieszkanie długoterminowo, właściciel nie ma prawa wejść do niego bez wiedzy wynajmującego w czasie trwania umowy. W przypadku krótkiego najmu kończy się on po dniu lub kilku dniach, po czym można wejść do mieszkania i sprawdzi, jak wygląda po zakończonym wynajmie.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę, że tak duża rotacja najemców sprawia, że właściciele mają o wiele mniejsze ryzyko, że nie otrzymają zapłaty za wynajem. Co więcej, często pieniądze płacone są z góry, więc w takim wypadku ryzyko to maleje do zera.

mieszkanie wynajem

Najem krótkoterminowy – wady

Oczywiście pamiętać trzeba o tym, że wynajmowanie krótkoterminowe to nie tylko same zalety i pozytywne strony. Również kilka bardzo poważnych wad. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim na samym początku wspomnieć tu trzeba o tym, że dochody pochodzące z takiego wynajmu są bardzo niepewne. Przykładowo pierwsza część miesiąca obfitować może w wynajmujących, podczas gdy druga będzie znacznie gorsza, co oczywiście znacząco obniży miesięczny dochód.

Innego typu dużą wadą jest również to, że wymagane jest od właściciela znacznie częstsze sprzątanie takiego mieszkania. W przypadku najmu długoterminowego po podpisaniu umowy kontakt z mieszkaniem dla właściciela właściwie się kończy do czasu jej rozwiązania. W przypadku najmu krótkoterminowego po każdym kliencie trzeba do mieszkania zajrzeć i je przygotować na kolejnego wynajmującego. Może to więc oznaczać nawet codzienne sprzątanie.
Warto również wspomnieć tu także o tym, że takie wynajmowanie budzi spore kontrowersje, szczególnie u sąsiadów. Mieszkania tego typu położone są pomiędzy zwykłymi mieszkaniami, z których korzystają ludzie chodzący np. codziennie do pracy. Osoby wynajmujące z kolei przyjeżdżają na wakacje, więc bawią się i często dość głośno zachowują, co jest nie do przyjęcia w zwykłym bloku.

Na koniec warto sobie jeszcze zdać sprawę z tego, że chcąc wynajmować w taki sposób własne mieszkanie, niezbędne będzie zainwestowanie w reklamę lub też skorzystanie z jednego z wielu portali internetowych, oferujących kontakt z klientem i kojarzenie go z właścicielem mieszkania. Oczywiście takie portale pobierają od każdego wynajmu prowizję, co rzecz jasna zmniejsza przychód właściciela.

Zobacz także: https://rynek-deweloperski.pl/komu-zlecic-zarzadzanie-wynajmem-swojego-mieszkania/

Umowa najmu krótkoterminowego, czyli co trzeba wiedzieć o formalnościach?

Co prawda prawo nie wymaga, aby pomiędzy stronami wynajmu sporządzana była umowa, lecz jest ona jak najbardziej polecana i atrakcyjna dla obu stron. Przede wszystkim ustala szczegóły wynajmu, a także gwarantuje, że do niego dojdzie. Co powinno być zawarte w takiej umowie?

Oczywiście najważniejszymi zapisami takiej umowy są dane obu stron. Co więcej, w tym dokumencie obecne muszą być prawa i obowiązki obu stron. Ważne są także wszelkie informacje związane z warunkami wynajmu mieszkania.
Oczywiście sama umowa wynajmu to nie wszystkie formalności, które trzeba spełnić. Nieco innego kalibru jest kwestia opodatkowania takiego wynajmu. Jak się okazuje, istnieją aż trzy możliwości, jeśli chodzi o rozliczanie się z fiskusem. Przede wszystkim podatek można liczyć w formie zryczałtowanej, co daje 17% podatku od przychodu. Oprócz tego możliwe jest rozliczanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej osoby fizycznej opodatkowanej na zasadach ogólnych, co daje podatek w wysokości 17% lub 32%, jeśli przekroczy się drugi próg podatkowy.
Ostatnią formą rozliczania podatków jest prowadzenie wynajmu w ramach działalności gospodarczej, która rozliczana jest podatkiem liniowym. W tym wypadku podatek to 19%.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zakup mieszkania
Czy warto inwestować w nieruchomości
mieszkanie w warszawie

Jesteś zainteresowany reklamą?

mieszkanie w warszawie