Strona główna
Prawo
Tutaj jesteś

Najlepiej skonstruowana umowa najmu – co powinna zawierać?

7 września 2019

Osoby, które chcą wynająć swoje mieszkanie bardzo często zastanawiają się, co powinna zawierać umowa najmu. Dobrze skonstruowany dokument zabezpiecza wynajmującego, a także w pewien sposób chroni najemcę. By żadna ze stron nie miała do siebie późniejszych roszczeń warto wiedzieć co powinna zawierać umowa najmu i jak najlepiej ją skonstruować.

Najlepsza umowa najmu

Tak naprawdę w dużej mierze, to co powinna zawierać umowa najmu zależy od samego wynajmującego, jednakże na rynku funkcjonuje wiele różnych przykładów, doskonale skonstruowanych umów najmu, na których warto się wzorować. Dobrze skonstruowana umowa najmu powinna w pierwszej kolejności zawierać dane wynajmującego i najemcy, określać wysokość opłat czyli odstępnego, czynszu administracyjnego, informacje o wysokości opłat stałych typu prąd, gaz, a także informacje o kosztach dodatkowych. Wśród opłat dodatkowych może być na przykład opłata za internet czy też telewizję, które doprowadzone są do danego mieszkania. Tu także należy zawrzeć informacje o wysokości kaucji, jaką należy wpłacić jako zabezpieczenie dla wynajmującego. Kaucja zazwyczaj jest zwrotna w momencie rozwiązania umowy, jednak tylko pod warunkiem, że najemca nie spowodował żadnych szkód w mieszkaniu i oddał jej w takim samym stanie, w jakim je wynajął. W tej części umowy warto też zaznaczyć, co może, a czego bez zgody wynajmującego nie może zmienić w mieszkaniu najemca. Zwykle obostrzenia dotyczą na przykład zmiany koloru ścian, umieszczania różnego typu mebli na ścianach jak na przykład półek oraz inne, a wszystko to zależy od wynajmującego.

Inne informacje jakie powinny zostać zawarte w umowie najmu

Dobrze skonstruowana umowa najmu oraz to co powinna zawierać umowa najmu musi konkretnie określać warunki zawarcia umowy, a także warunki jej rozwiązania. Czasami zdarza się, że najemcy rozwiązują umowę przed obowiązującym czasem. Warto wówczas określić jakie zobowiązania będą na nich ciążyć. Zwykle wynajmujący wpisuje, że najemca musi ponieść część kosztów związanych z opłatą czynszu, a także uregulować wszystkie zaległe rachunki. W wielu też przypadkach w takich sytuacjach przepada część kaucji, z której wynajmujący chce pokryć przyszły czynsz. Wszystkie tego typu informacje są niezwykle ważne, ponieważ zabezpieczają obydwie strony. Podobnie w przypadku najemcy należy określić, co może zagwarantować mu wynajmujący na wypadek, gdyby to on chciał przedwcześnie zerwać umowę najmu. Dobrze skonstruowana umowa najmu zapobiega powstawaniu ewentualnych konfliktów i niedopowiedzeń.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dokumenty potrzebne do wniosku o upadłość konsumencką
Najczęstsze czynności notarialne

Jesteś zainteresowany reklamą?