Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Ile kosztuje ocieplenie domu?

10 sierpnia 2021 koszt ocieplenia domu

Z całą pewnością można stwierdzić, że w obecnych czasach odpowiednie ocieplenie domu jest niezwykle istotną kwestią. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także poznać koszty realizacji tego rodzaju prac. Ile kosztuje ocieplenie domu? Sprawdź w naszym artykule.

Płyty styropianowe

Wśród najczęściej stosowanych metod podczas ocieplania domu można w szczególności wyróżnić zastosowanie płyt styropianowych, czyli potocznie mówiąc styropianu. Ocieplenie ścian umożliwia osiągnięcie sporych zysków w przypadku ogrzewania danego obiektu. Może to być nawet od pięciu do dziesięciu procent. Natomiast ocieplenie dachu umożliwia osiągnięcie zysku od dziesięciu do dwudziestu procent. Jeśli połączy się termoizolację ścian wraz z termoizolacją dachu to łącznie można osiągnąć nawet trzydzieści procent zysku. Wśród tanich i często wybieranych rozwiązań można wymienić zastosowanie płyt styropianowych. Jednak ich cena w dużej mierze zależna będzie także od takiego aspektu jak współczynnik przewodzenia ciepła, na który warto zwrócić uwagę. Im niższy poziom współczynnika, tym wybrany materiał będzie cieplejszy. Jednak w tym przypadku jego cena będzie odpowiednio wyższa. Dlatego warto wybrać optymalne rozwiązanie, które w skuteczny sposób umożliwi stworzenie termoizolacji ścian oraz dachu.

Zobacz także: https://rynek-deweloperski.pl/powierzchnia-uslugowa-to-czesc-powierzchni-calkowitej-budynku/

Koszt płyt styropianowych

Koszt ocieplenia domu to dość istotna kwestia podczas tworzenia termoizolacji, dlatego warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. W obecnych czasach w sprzedaży dostępny jest styropian o różnym poziomie przepuszczalności cieplnej. Jednak w wielu przypadkach podstawowy materiał będzie wystarczający i w skuteczny sposób ociepli dany lokal mieszkalny lub użytkowy. Warto zdecydować się na wybór materiałów, których współczynnik przenikalności cieplnej nie będzie przekraczał 0,3 W/(m2·K). Ceny zwykłego styropianu wahają się od piętnastu do nawet trzydziestu pięciu złotych za metr kwadratowy. Natomiast koszt zakupu styropianu grafitowego to wydatek od siedemnastu do czterdziestu siedmiu złotych za metr kwadratowy. Koszty robocizny w obu przypadkach są podobne i wynoszą od trzydziestu pięciu do czterdziestu pięciu złotych za metr kwadratowy. Po obliczeniu ilości wymaganych materiałów możliwe będzie oszacowanie kwoty, którą należy przeznaczyć na wykonanie termoizolacji z wykorzystaniem tej metody.

ocieplenie

Wełna mineralna

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ocieplenie domu wykonane w sposób efektywny. Jednak na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ cena zależna jest od bardzo wielu zróżnicowanych czynników, takich jak na przykład wybór odpowiedniego materiału. Wśród najczęściej wybieranych materiałów do tworzenia termoizolacji można również wymienić wełnę mineralną. To rozwiązanie jest droższe niż wykorzystanie tradycyjnego styropianu, jednak w wielu przypadkach jest dużo bardziej skuteczne. Wełna mineralna to materiał, który jest odporny na działanie wysokich temperatur. Oprócz tego bardzo dobrze przepuszcza parę wodną i charakteryzuje się dość wysokimi parametrami akustycznymi. Z tych powodów materiał ten jest dość często wybierany do tworzenia ociepleń domów. Wśród głównych zalet wykorzystywania wełny mineralnej można również wymienić zmniejszenie się ryzyka zatrzymywania wilgoci w pomieszczeniach, co jest bardzo ważne w nowo wybudowanych budynkach.

Ile kosztuje ocieplenie domu – wełna

Wełna mineralna to materiał, który ma wszystkie zalety styropianu, jeśli chodzi o właściwości termoizolacyjne. Jednak wełna mineralna jest trudniejsza w montażu, dlatego ceny robocizny związane z układaniem tego rodzaju materiału mogą być wyższe niż termoizolacji z wykorzystaniem styropianu. Ceny wełny mineralnej są dość zróżnicowane i zależne przede wszystkim od wybranej grubości tego materiału. Im grubszą wełnę się wybierze, tym jej cena będzie wyższa. Średnia cena wełny o grubości stu pięćdziesięciu milimetrów to dwadzieścia sześć złotych. W przypadku wełny o grubości dwustu milimetrów będzie to już trzydzieści pięć złotych. Natomiast cena robocizny jest mniej więcej taka sama w przypadku różnych grubości wełny i kształtuje się od czterdziestu pięciu do sześćdziesięciu pięciu złotych za metr kwadratowy. Po oszacowaniu niezbędnej ilości materiałów możliwe jest określenie dokładnych kosztów planowanych do realizacji prac.

wełna mineralna

Metody ociepleń

Podczas tworzenia termoizolacji budynków mogą być wykorzystywane dwie zróżnicowane metody. Wśród nich wymienia się zarówno metodę lekko mokrą, jak i metodę lekko suchą. W przypadku metody lekko mokrej z wykorzystaniem styropianu i tynku cienkowarstwowego łączy koszt ocieplenia waha się w zakresie od dziewięćdziesięciu do stu dziesięciu złotych za metr kwadratowy.

Natomiast podczas prac z wykorzystaniem wełny mineralnej i tynku cienkowarstwowego łączne koszty określone są od stu dwudziestu pięciu do stu pięćdziesięciu pięciu złotych za metr. To oznacza, że metoda lekko mokra z wykorzystaniem wełny mineralnej jest droższa niż z użyciem styropianu. Inne koszty powstają w przypadku korzystania z metody lekko suchej. W tym przypadku podczas wykorzystania oblicówki winylowej całkowite koszty prac wahają się od stu pięciu do stu czterdziestu złotych za metr kwadratowy. Natomiast podczas prac z użyciem oblicówki drewnianej koszty kształtują się na poziomie od stu dwudziestu do dwustu pięćdziesięciu złotych za metr, czyli jest to zdecydowanie jedno z najdroższych rozwiązań.

Zobacz także: https://rynek-deweloperski.pl/budowa-domu-czy-kupno-mieszkania-co-jest-lepszym-wyborem-w-obecnych-czasach/

Ile kosztuje ocieplenie domu a rodzaje ociepleń

W obecnych czasach termoizolację domu można zrealizować z wykorzystaniem różnych rodzajów ociepleń. Wśród nich można wymienić zarówno ocieplenie wewnętrzne, jak i ocieplenie zewnętrzne. Koszty realizacji obu działań są podobne. Nie powinno się na nie patrzeć podczas wyboru najbardziej efektywnego rodzaju ocieplenia do swojego budynku mieszkalnego. Ceny wykonania ocieplenia zewnętrznego wahają się od dziewięćdziesięciu do stu dziesięciu złotych za metr kwadratowy. Podczas prac najczęściej wykorzystywana jest metoda lekko mokra z zastosowaniem styropianu. Jest to optymalne rozwiązanie. Natomiast podczas tworzenia ocieplenia wewnętrznego łączne koszty wahają się od stu dziesięciu do stu dwudziestu złotych za metr kwadratowy. Podczas tego rodzaju prac z powodzeniem mogą być wykorzystane bloczki izolacyjne stworzone z betonu komórkowego.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ciągnik rolniczy John Deere 6R
Pompy ciepła
adaptacja projektu

Jesteś zainteresowany reklamą?