Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Budowa domu czy kupno mieszkania? Co jest lepszym wyborem w obecnych czasach?

1 września 2019

W obecnych czasach wiele osób ma dylemat co do wyboru nieruchomości. Wiele osób wciąż preferuje wynajem, ponieważ nie jest ona związana z zadłużaniem się na wiele lat. Osoby, które chcą kupić własną nieruchomość w celach mieszkaniowych, mają obecnie twardy orzech do zgryzienia, ponieważ ceny nieruchomości w większych miastach znacznie wzrosły.

Przelicz siły na zamiary

Pierwszym krokiem, który powinna zrobić każda osoba zastanawiająca się nad budową domu czy kupnem mieszkania, powinno być określenie swoich możliwości finansowych. Obecnie budowa domu czy kupno mieszkania są bardzo kosztowne, jeżeli chcemy mieszkać w większym mieście. Ceny za 1 mkw oscylują w granicach od 6 tysięcy nawet do 15-20 tysięcy złotych za mieszkanie. Wiele zależy od lokalizacji danego mieszkania. Można znaleźć mieszkania tańsze, które jednak nie będą posiadały atrakcyjnej lokalizacji, a dojazd do pracy, szkoły czy centrum handlowego będzie utrudniony.

W przypadku domu sytuacja jest podobna. Obecnie, cena za metr kwadratowy działki budowlanej w centrum lub nawet w pobliżu większego miasta, osiąga często absurdalne kwoty. Cena rzędu 500-1000 złotych za metr kwadratowy działku budowlanej nikogo już nie dziwi, a cena taka zaczyna być powoli standardem. Następnie dochodzi rosnąca cena materiałów budowlanych, która również jest napędzana bumem deweloperskim.

Jestem zdolny finansowo, co wybrać?

Jeżeli posiadane stałe dochody pozwalają na komfortowe życie nawet w przypadku długiego kredytu, można zacząć myśleć nad wyborem. Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy pamiętać, że budowa domu wiąże się z długą i mozolną pracą, którą trzeba samemu nadzorować. Pozostawienie całej budowy wyłącznie ekipie budowlanej może nie być dobrym pomysłem. Warto być na budowie dość często, co wiąże się z tym, że życie towarzyskie jest w tym czasie strasznie ubogie. Należy również pamiętać o tym, że dom budujemy zazwyczaj na obrzeżach miasta czy na wsi. Z tego powodu należy najczęściej zaopatrzyć się w dodatkowy samochód, a awaria może być równoznaczna z problemami z dojazdem do pracy czy szkoły. Ponadto, o dom trzeba dbać, co łączy się z dodatkową pracą. Dom daje jednak poczucie niezależności i spokoju, której można nie znaleźć w przypadku mieszkania. Główną zaletą mieszkania jest jednak to, że znajduje się ono w mieście, co niesie ze sobą wiele pozytywów jeżeli chodzi o życie towarzyskie czy sprawy komunikacyjne. Daje to również możliwość łatwiejszej zmiany miejsca zamieszkania, gdyż mieszkanie można łatwiej wynająć niż dom.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zakup mieszkania
Czy warto inwestować w nieruchomości
mieszkanie w warszawie

Jesteś zainteresowany reklamą?

mieszkanie w warszawie