Aby móc prowadzić budowę na podstawie pozwolenia, niezbędna jest adaptacja projektu domu. Takie obowiązkowe i nieobowiązkowe poprawki umożliwiają dopasowanie planu architektonicznego do indywidualnych warunków panujących na działce oraz potrzeb samego inwestora. Co dokładnie obejmuje adaptacja projektu i komu należy ją zlecić?
Adaptacja projektu – co to takiego?
Wszystkie gotowe projekty domów, które znajdziemy w sprzedaży, muszą zostać poddane odpowiedniej adaptacji. Takie działanie jest konieczne, aby móc zrealizować je na wybranej nieruchomości gruntowej. W celu naniesienia niezbędnych poprawek musimy nawiązać współpracę z uprawnionym architektem. Warto, by był to lokalny fachowiec, który najlepiej orientuje się w miejscowych warunkach i przepisach. Zatrudniony specjalista zapozna się z zapisami lokalnego prawa, ukształtowaniem terenu, nośnością gruntu, głębokością przemarzania czy położeniem posesji względem stron świata. Następnie naniesie na plan obowiązkowe i opcjonalne poprawki, które umożliwią jego realizację na posiadanej działce. Dodatkowo stworzy także projekt zagospodarowania terenu oraz dokona niezbędnych uzgodnień, przygotowując kompletną dokumentację wymaganą do uzyskania pozwolenia na budowę.
Jak wykonuje się adaptację projektu?
W celu przeprowadzenia adaptacji projektu, powinniśmy zgłosić się do uprawnionego projektanta, posiadającego zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów bądź Inżynierów Budownictwa. Po przekazaniu mu wszystkich egzemplarzy gotowych projektów domów, naniesie on poprawki trwałą techniką graficzną w kolorze czerwonym. Niekiedy konieczne może okazać się przygotowanie aneksu z rysunkami zamiennymi. Jakie modyfikacje mogą zostać dokonane w gotowym planie architektonicznym?
Jakie elementy obejmuje adaptacja projektu?
Adaptacja projektu dzieli się na część obowiązkową i nieobowiązkową. Obligatoryjne poprawki obejmują dostosowanie koncepcji architektonicznej do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy. Następnie specjalista dopasowuje gotowy plan do stref obciążeń konstrukcyjnych. Kolejnym elementem jest opracowanie projektu zagospodarowania działki na mapie geodezyjnej oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń, uzgodnień i innych dokumentów. Osoba adaptująca przejmuje także funkcję projektanta budynku.
Jeżeli inwestor chce dopasować pewne elementy obiektu mieszkalnego do własnych, indywidualnych potrzeb, może zlecić również naniesienie dodatkowych modyfikacji na gotowy projekt domu. Mogą one dotyczyć m.in. zmiany wielkości i usytuowania okien lub drzwi, kąta nachylenia dachu, poszerzenia budynku czy dobudowania podpiwniczenia.
Ile kosztuje adaptacja gotowego projektu?
Koszt podstawowej adaptacji projektu domu wynosi zazwyczaj w granicach 3000-8000 złotych. Ostateczna cena zależy od liczby i rodzaju zmian. Stawka może wzrosnąć w sytuacji, gdy zdecydujemy się na zastosowanie dodatkowych modyfikacji. Najmniej dopłacimy za zmiany układu funkcjonalnego, takie jak chociażby przesunięcie ścianek działek działowych. Na większy wydatek powinniśmy przygotować się, jeżeli planujemy poprawki wymagające ingerencji w konstrukcję budynku, np. adaptację poddasza do celów mieszkalnych, dobudowanie podpiwniczenia czy zmianę położenia ścian nośnych.
Adaptacja projektu – czyli jego dostosowanie do warunków lokalnych terenu – jest obowiązkowym elementem formalności, jakie czekają nas przed rozpoczęciem prac budowlanych. Prócz wymaganych prawem modyfikacji możemy zdecydować się także na dodatkowe zmiany, wpływające na dopasowanie budynku do naszych indywidualnych potrzeb. Tak dopracowany komplet dokumentów będzie zgodny z zapisami miejscowego prawa, warunkami terenowymi oraz wymaganiami mieszkańców, umożliwiając ubieganie się o pozwolenie oraz realizację marzeń o własnym, przytulnym domu z ogrodem.
Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło
Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl