Strona główna
Prawo
Tutaj jesteś

Co obejmuje rękojmia dewelopera? Kilka przydatnych wskazówek

4 września 2019

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na zakup swojej własnej nieruchomości. Wbrew pozorom jest to bardzo popularne rozwiązanie, ponieważ to dzięki temu w końcu nie trzeba płacić wysokiego czynszu, który równie dobrze mógłby się stać ratą naszego kredytu. Zdecydowanie inwestycje w nieruchomości mogą okazać się bardzo opłacalne. Zatem o czym pamiętać w takich przypadkach? Co jest najważniejsze i na co warto uważać?

Inwestycja w nieruchomości coraz bardziej popularna

Zdecydowanie posiadanie własnej nieruchomości to nie tylko bardzo korzystne rozwiązanie, ale także atrakcyjna inwestycja. Z biegiem lat nasz dom lub też mieszkanie może stać się jeszcze więcej warte, niż do tej pory. Jednak na ten stan rzeczy ma wpływ bardzo wiele różnorodnych czynników. Warto jednak pamiętać, że nawet kupno nieruchomości bezpośrednio od dewelopera związane jest z pewnym ryzykiem. Często takie budynki nawet już w trakcie użytkowania ujawniają bardzo wiele wad, jak również pojawiają się liczne usterki, które należy natychmiast usunąć. Zatem w jaki sposób można się tym zająć?

Co obejmuje rękojmia dewelopera?

Należy pamiętać, że każdy klient kupujący mieszkanie lub też inną nieruchomość bezpośrednio od dewelopera, ma tak zwaną gwarancję rękojmi. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami budynki, które zostały kupione po 25 grudnia 2014 roku objęte są pięcioletnią gwarancją rękojmi. Tym samym jeżeli do pięciu lat podczas użytkowania ujawnią się drobne usterki w konstrukcji lub też wady izolacji, elewacji, a także wentylacji, powinny zostać naprawione przez dewelopera nieodpłatnie właśnie w ramach wspomnianej gwarancji.

Istotnie kupno nieruchomości może wiązać się z pewnym ryzykiem. W takim przypadku należy zwrócić szczególnie uwagę na to, w jakim stanie są oferowane nam nieruchomości. Bardzo wielu klientów sądzi, iż w szczególności mieszkania kilkudziesięcioletnie lub też budownictwo z ubiegłego wieku może mieć ukrytych wiele usterek, których naprawa może nas wiele kosztować. Z tego powodu wielu ludzi decyduje się raczej na zakup nieruchomości bezpośrednio od dewelopera. Jednak musimy mieć świadomość, że nawet w takim przypadku nie mamy żadnej gwarancji, że nasza nieruchomość będzie wolna od wszelkich usterek, jak również niedociągnięć. Warto więc dokładnie zapoznać się z nowymi przepisami i wiedzieć, co obejmuje rękojmia dewelopera. Tylko dzięki temu będziemy w stanie często zupełnie za darmo usunąć wiele usterek, które mogą pojawić się po pierwszych latach użytkowania danej nieruchomości. Zdecydowanie nie jest to gwarancją, że takie rzeczy się pojawią, jednak warto dokładnie poznać przepisy w razie wypadku dobrze się jest zabezpieczyć i znać swoje prawa.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?