Inwestycje brutto obejmują nie tylko i wyłącznie produkcję nowych dóbr kapitałowych, ale również ulepszenie istniejących już wspomnianych dóbr kapitałowych. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim budowę budynków, mostów, dróg czy zakup środków transportu, licencji. Warto wiedzieć, że inwestycje w znacznej większości przypadków są realizowane w drodze zakupu usług i towarów przez przedsiębiorstwa. Oczywiście zdecydowanie rzadziej będą realizowane przez instytucje państwowe czy gospodarstwa domowe.
Inwestycje brutto a inwestycje netto
Z terminem inwestycji brutto związane są inwestycje netto, które są inwestycjami brutto pomniejszonymi o wartość amortyzacji istniejącego już zasobu kapitału. Z kolei amortyzacja to ekonomiczne odzwierciedlenie procesu związanego ze zużywaniem się istniejącego zasobu kapitału trwałego. W najprostszym ujęciu amortyzacja odzwierciedla wartość zużycia się danego zasobu kapitału w określonym czasie.

Zużywanie się zasobu kapitału fizycznego oznacza, iż część dóbr, które są wytwarzane w danej gospodarce trzeba przeznaczyć na odtworzenie kapitału, który został zużyty. W rezultacie część inwestycji brutto musi zostać przeznaczona, by odtworzyć zużyty kapitał w rozmiarach, które będą odpowiadały amortyzacji. Z kolei pozostała część inwestycji, czyli inwestycji netto, może być bez problemu przeznaczona na powiększenie istniejącego już zasobu kapitału.
Inwestycje a miary produkcji
Trzeba zdawać sobie sprawę, że zarówno Produkt Krajowy Brutto, jak i Produkt Narodowy Brutto zaliczane są do miar produkcji uwzględniających omawiane inwestycje brutto. Ze względu na trudności związane z oszacowaniem amortyzacji w makroekonomicznej skali, w analizach ekonomicznych znacznie częściej wykorzystywane są PKB i PNB, mimo iż, PNN (Produkt Narodowy Netto) zdecydowanie lepiej odzwierciedla dochód, który powstaje w danej gospodarce.

Inwestycje brutto w Systemie Rachunków Narodowych
Należy wiedzieć, że w statystycznym ujęciu zdecydowanie bardziej powszechnym, a także precyzyjnym pojęciem zamiast inwestycji brutto będą nakłady inwestycyjne brutto. Warto podkreślić, że jest to jedna z kategorii Systemu Rachunków Narodowych.
Trzeba także zdawać sobie sprawę, że nakłady inwestycyjne brutto we wspomnianym wcześniej Systemie Rachunków Narodowych stanowią całość poniesionych na inwestycje nakładów. Z kolei nakłady są istotnym składowym elementem równania podziału PKB.