Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Osadnictwo wiejskie i miejskie czyli czym różni się osiedle wiejskie od osiedla miejskiego?

21 września 2019

Ludność już od prawieków wędrowała a następnie osiedlała się w miejscach, które jej najlepiej pasowały. Poprzez liczne migracje zaczęły powstawać różne tereny osadnicze, które połączono ze sobą drogami i liniami komunikacyjnymi. W zależności od wielkości takich osad powstawały aglomeracje wiejskie i miejskie.
Wsie traktowano jako miejsca osadnicze niższego rzędu, natomiast miasta były miejscami osadniczymi wyższego rzędu.

Powstanie aglomeracji

Miasta zaczęły się rozwijać, w związku z coraz większą ilością ludności migrującej właśnie do miast. Zaczęły więc tworzyć się całe aglomeracje, bowiem miasta wchłonęły zamieszkane tereny, które dotąd były terenami wiejskimi ale ulokowanymi blisko miast. Infrastruktura miast zaczęła się rozwijać a coraz więcej osób zdecydowało się na mieszkanie w wielkich miastach. Miasta zaczęły się dzielić na różnego rodzaju jednostki, całe dzielnice, strony oraz osiedla mieszkalne.

Gdzieś tam jednak zostały też i wsie

Tereny, które zorganizowały się i połączyły z miastami stworzyły wielkie, miejskie aglomeracje. Natomiast tereny osadnicze z małą ilością osób, leżące w dość sporej odległości od miast pozostały dalej osadnictwem wiejskim.
Wieś w pojęciu demograficznym jest jednostką, której ilość mieszkańców nie przekracza danej i określonej wartości. Natomiast rozumienie pojęcia wieś w skali przepisów prawno – administracyjnych oznacza osadę, która posiada określony status prawny. Wieś nie jest miejscem niezorganizowanym, tam również są przedstawiciele gminy, wójt i osoby kierujące daną osadą.
Dzisiaj wieś jest miejscem zamieszkania ludności trudniącej się rolnictwem. Mieszkańcy wsi tworzą z terenami, na których położone są ich gospodarstwa jedność. Wsie utworzyły więc swoje osiedla wiejskie.
Jednak osiedle wiejskie to zabudowania gospodarcze, mieszkalne, użytki rolne i grunty ściśle z nimi powiązane czyli różnego rodzaju wody stojące czy stawy służące do hodowli zwierząt gospodarskich.

Czym różnią się osiedla wiejskie?

Osiedla wiejskie różnią się wielkością. Są więc małe osiedla i duże, natomiast w skład osiedli wiejskich wchodzą :
– gospodarstwa rolne z przynależnymi do nich budynkami mieszkalnymi, gospodarskimi oraz wszystkie pola i łąki, należące do danego gospodarstwa,
– przysiółki, czyli mała grupa domów położona samotnie położona wzdłuż jakiejś ulicy lub jakiegoś placu, lub grupa domów rozrzucona nieregularnie na danym wiejskim terenie.
Osiedla wiejskie nie mają swojej rozbudowanej infrastruktury i jest z nich zawsze wszędzie daleko.

Redakcja rynek-deweloperski.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat prawa, nieruchomości, budownictwa i praktycznych porad spotyka się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i wsparcia w kluczowych kwestiach życiowych! Jesteśmy miejscem, gdzie zrozumienie prawa, aspekty związane z nieruchomościami oraz praktyczne porady budowlane są na wyciągnięcie ręki, pomagając Ci podejmować świadome i korzystne decyzje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ciągnik rolniczy John Deere 6R
Pompy ciepła
adaptacja projektu

Jesteś zainteresowany reklamą?