Wybierając mieszkanie dla rodziny zwracamy uwagę nie tylko na lokalizację nieruchomości, rozkład mieszkania czy jego standard, ale również na czynsz, który jest stałym kosztem obciążającym budżet domowy. Mieszkania bezczynszowe czym są i czy warto szukać takiego lokalu?
Mieszkania bezczynszowe co to znaczy?
Czynsz to opłata, którą się regularnie odprowadza do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. To z tych pieniędzy pokrywa się remonty, utrzymanie części wspólnych czy ogrzewanie budynku. Czy mieszkania bezczynszowe są wolne od wszystkich opłat?
Mieszkania bezczynszowe nie są zwolnione ze wszystkich opłat. Właściciele takich nieruchomości również ponoszą koszty wywozu śmieci, odśnieżania czy remontów. Nie płacą tego w systematycznych składkach jakimi jest czynsz lecz wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.
Mieszkania bezczynszowe buduje się tak, by było jak najmniej powierzchni wspólnych. Nie ma klatek schodowych lecz są odrębne wejścia. Brak piwnic czy większych korytarzy. Tereny zielone wokół budynku przypisuje się do konkretnych mieszkań, których właściciele lub najemcy samodzielnie się nimi zajmują.
Mieszkania bezczynszowe można nabyć z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Deweloperzy coraz częściej budują domy, które są bezczynszowe. Zawsze jednak są to budynki niewielkie lub segmenty, gdzie części wspólne ogranicza się do minimum.
Mieszkanie bezczynszowe najczęściej można nabyć poza centrum miast. Bardzo często znajdują się na obrzeżach.
Warto zobaczyć: https://rynek-deweloperski.pl/jak-wybrac-dewelopera/
Mieszkania bezczynszowe – opłaty
Mieszkanie bezczynszowe również obciążone jest opłatami. Należy ponosić koszty związane z korzystaniem z mediów. Gaz, ogrzewanie, wywóz śmieci, woda czy opłata za internet lub telewizję to opłaty, które są w każdej nieruchomości. Również tej bezczynszowej.
Warto pamiętać, że w lokalach administrowanych przez wspólnoty mieszkaniowe lub spółdzielnie opłaty za media często są ryczałtowe, a wyrównanie przychodzi po kilku miesiącach. Wiąże się to często z dużymi dopłatami, które mogą zaskoczyć właściciela. W mieszkaniach bezczynszowych opłaty są bezpośrednio za zużycie mediów.
W mieszkaniach zarządzanych przez wspólnoty oraz spółdzielnie jednym z najważniejszych elementów czynszu jest fundusz remontowy. To właśnie z tych pieniędzy pokrywa się wszystkie inwestycje, które wykonuje się w budynku.
Fundusz remontowy jest stałym kosztem, który ustalany jest na początku każdego roku. Pieniądze wykorzystuje się na naprawy i remonty lub, gdy nie ma takiej konieczności odkłada się na konto, które wykorzystuje się w późniejszym termonie. Mieszkania bezczynszowe nie mają takiej opłaty.
Warto pamiętać, że zatrudnienie zarządcy wiąże się z dodatkowym kosztem. Wynagrodzeniem zarządcy lub firmy administrującej. Takich kosztów również nie ma w mieszkaniach bezczynszowych.
Zalety mieszkania bezczynszowego
Mieszkanie w budynku, którym administruje zarządca, a dozór nad nim sprawuje zarząd związane jest z koniecznością zgadzania się z decyzjami większości. Znaczy to, że nawet, gdy decyzje podejmowane przez zarząd nie będą właścicielowi lokalu wydawały się słuszne musi ponosić ich koszty. Każda decyzja podejmowana jest przez podjęcie uchwały.
W sytuacji, gdy wspólnota decyduje się na remont klatek, wynajęcie firmy, która będzie dbała o teren zielony wokół budynku czy wprost przeciwnie likwidację terenów zielonych, by zrobić parking dla samochodów decyzję o tym podejmowane są większością głosów. Nie znaczy to, że każdy właściciel zgadza się z takimi postępowaniami. Niestety nawet w takiej sytuacji musi partycypować w kosztach przedsięwzięcia.
Mieszkanie bezczynszowe ma części wspólne bardzo ograniczone. Właściciele nie są w tak dużym stopniu zobowiązani do współpracy. Niezależność właścicieli lokali bezczynszowych jest dużo większa.
Wady mieszkania bezczynszowego
Mieszkania zarządzane przez wspólnotę mieszkaniową są wygodne. Wpłacane zaliczki idą na pokrycie remontów części wspólnych oraz wynagrodzenie zarządcy. Właściciele nie muszą martwić się przeprowadzeniem obowiązkowych przeglądów, sprzątaniem oraz odśnieżaniem terenów wspólnych oraz naprawianiem tego, co uległo zniszczeniu.
Warto również pamiętać, że w przypadku sytuacji awaryjnych należy w krótkim czasie zgromadzić pieniądze na naprawienie uszkodzonego elementu nieruchomości. Urwana rynna, zatkane odpływy czy uszkodzony dach to duże koszty, na pokrycie których należy zrzucić się natychmiast.
Trzeba również pamiętać, że budynki bezczynszowe również po kilku latach trzeba będzie remontować. Wspólnota remontowa, która zbiera pieniądze na ten cel przez wiele lat nie odczuwa tak bardzo kosztów remontu. Właściciele mieszkań bezczynszowych muszą złożyć się natychmiast. Jest to duże obciążenie finansowe.
Zobacz także: https://rynek-deweloperski.pl/dzisiaj-po-wielu-zmianach-uzytkowanie-wieczyste-a-wlasnosc-to-jedno-i-to-samo/
Firma sprzątająca
Dbanie o budynek wymaga zatrudnienia firmy sprzątającej oraz dopilnowanie jej pracy. W budynkach bezczynszowych mieszkańcy albo wykonują tę prace samodzielnie, albo zatrudniają zewnętrzna firmę. Wiąże się to z poświęceniem czasu na szukanie odpowiedniej firmy oraz kontrolowanie jej prac. Mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej nie muszą tego robić. Od takich prac jest administrator.
Mieszkania bezczynszowe są tańsze w utrzymaniu, ale bardziej absorbujące. Od każdego z właścicieli wymagane jest, by dbał o nieruchomości, zajmował się sprzątaniem oraz dbałością o teren zielony. Mieszkania zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe są droższe w utrzymaniu, ale nie wymaga się od właścicieli żadnego udziału w życiu nieruchomości z wyjątkiem uczestnictwa w jednym zebraniu rocznie, na którym podejmowane są decyzje o funkcjonowaniu wspólnoty. Jest to bardzo wygodne.
Mieszkanie bezczynszowe, jak każda nieruchomość, ma swoje wady i zalety. Czy jest to mieszkanie dla nas? Taka decyzje należy podjąć w oparciu o analizę nieruchomości. Należy pamiętać, że starsze budynki wymagają remontów, co może okazać się bardzo kosztowne. Z drugiej strony niewielka ilość części wspólnych w nowoczesnym budynku minimalizuje te koszty, a podejmowanie samodzielnych decyzji nie skazuje właścicieli mieszkań na konflikty z administracją, która ma inne zdanie niż właściciel nieruchomości.